Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Ludzie i kultura pogranicza polsko-czeskiego - Powiat Wodzisławski

Ludzie i kultura pogranicza polsko-czeskiego

 

 

Projekt pn. „Ludzie i kultura pogranicza polsko-czeskiego” składa się z cyklu czterech imprez plenerowych kulturalno-sportowo-turystycznych, które zostaną zrealizowane przez czterech partnerów projektowych:

 • Powiat Wodzisławski,
 • Rada Dětí a Mládeže z Ostravy,
 • Gmina Krzyżanowice,
 • Gmina Šilheřovice.

Termin realizacji projektu: 01.07.2018 r. – 30.06.2019 r.

Powiat Wodzisławski w ramach projektu „Ludzie i kultura pogranicza polsko-czeskiego” realizuje wydarzenie pn.  „Transgraniczny Festiwal Kultury i Organizacji Pozarządowych” (31.08.2018 r. – 01.09.2018 r.)

Planowana całkowita wartość projektu dla Powiatu Wodzisławskiego: 96 419,70 zł.

Planowana kwota dofinansowania z EFRR: 81 956,74 zł.

Planowana kwota dofinansowania z Budżetu Państwa: 4 820,98 zł.

Planowana wartość wkładu własnego: 9 641,98 zł.

Transgraniczny Festiwal Kultury i Organizacji Pozarządowych odbędzie się w dniach 31.08.2018 r. – 01.09.2018 r. w godzinach od 13.00 do 22.00 na Rynku oraz w okolicach parku miejskiego w Wodzisławiu Śląskim. Uczestnikami Festiwalu będą przedstawiciele ośrodków kultury z terenu powiatu wodzisławskiego, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych z terenu powiatu wodzisławskiego, organizacji społecznych i stowarzyszeń działających w Petrovicach, Bohuminie, Silherovicach, Ostravie i Krzyżanowicach.

Pierwszego dnia Festiwalu (31.08.2018 r.) swoją ofertę przedstawią ośrodki kultury, które zaprezentują się w ramach następujących wysp:

 1. Wyspa artystyczna

W ramach wyspy artystycznej przygotowane będą stoiska z lokalnymi wyrobami ceramicznymi, rzeźbiarskimi, rękodzieła artystycznego, itp. oraz przeprowadzane będą warsztaty z udziałem odwiedzających, m.in.: ceramiczne, rzeźbiarskie, fotograficzne. Dla wystawców zostaną zapewnione namioty oraz ławostoły, a na warsztaty zakupione będą materiały warsztatowe.

 1. Wyspa taneczna

W ramach działania wyspy tanecznej na scenie z oświetleniem i zadaszeniem prowadzone będą pokazy taneczne (taniec nowoczesny, regionalny, balet) oraz tzw. Akademia Tańca – nauka układów tanecznych z udziałem odwiedzających. Nagłośnienie zapewni firma zewnętrzna.

 1. Wyspa muzyczna

W ramach działania wyspy muzycznej na scenie z oświetleniem i zadaszeniem prowadzone będą występy muzyczne (występy zespołów, orkiestr, solistów) działających w ośrodkach kultury, występy lokalnych artystów. W przerwach zaplanowano muzykę mechaniczną (DJ). Nagłośnienie zapewni firma zewnętrzna.

 1. Wyspa wernisaży

W ramach działania wyspy odwiedzający będą mieli możliwość podziwiania różnorodnych wystaw dzieł lokalnych artystów z Polski i Czech, m.in. fotograficznych, malarskich, witraży, frywolitek, heklowania, powertex itp. Prace będą zaprezentowane na sztalugach oraz ławach pod namiotami. Całość otoczona będzie barierkami lekkimi w celu zapewnienia bezpieczeństwa prac wystawowych.

 1. Wyspa książki

W ramach działania wyspy pod namiotami zorganizowany zostanie kiermasz książki, przy ławostołach prowadzone będą kalambury, zagadki literackie, gry i zabawy KLANZA oraz animacje dla dzieci związane z literaturą dla najmłodszych. W ramach wyspy przewidziano również zajęcia warsztatowe typu malowanie twarzy, żywe maskotki, konkursy artystyczne oraz kącik plastyczny.

 1. Wyspa teatralna

W ramach działania wyspy teatralnej prowadzone będą animacje z aktorami, kilkuminutowe scenki teatralne, zorganizowany zostanie na żywo teatr-bajka poprzez włączenie do gry aktorskiej osób odwiedzających Festiwal. W ramach wyspy prowadzone będą manualne warsztaty teatralne. Wyspa zostanie wyposażona w namioty, ławostoły, nagłośnienie.

 1. Wyspa regionalna

W ramach działania wyspy pod namiotami, na ławo stołach zaprezentowane będą regionalne wyroby  wystawców.

Na zakończenie pierwszego dnia Festiwalu zorganizowany zostanie koncert muzyczny.

W drugim dniu Festiwalu (01.09.2018 r.) zaprezentują się organizacje pozarządowe z terenu powiatu wodzisławskiego, organizacje i stowarzyszenia działające w Petrovicach, Bohuminie, Silherovicach, Ostravie i Krzyżanowicach, w ramach następujących wysp tematycznych:

 1. Wyspa artystyczna

Wyspa ta obfitować będzie w ciekawe warsztaty artystyczne i kulturalne dla młodszych uczestników Festiwalu. Będzie można wziąć udział w specjalnych mini warsztatach aktorskich, a także w zajęciach z charakteryzacji filmowej. Dodatkową atrakcją będzie okazja do zrobienia pamiątkowego zdjęcia w fotobudce. Miłośnicy kwiatów będą mogli podszkolić się w sztuce tworzenia bukietów i wianków podczas warsztatów florystycznych. Ponadto partner z Czech zapewni dzieciom różne atrakcje, m.in. malowanie twarzy. Na zakończenie dnia przewidziano koncert w wykonaniu orkiestry dętej.

 1. Wyspa sportowa

Wyspa ta podzielona będzie na dwie strefy. W okolicach parku miejskiego zaplanowano zajęcia sportowe przygotowane przez organizacje pozarządowe z terenu powiatu wodzisławskiego oraz aktywistów z Czech, skierowane zarówno dla młodszych uczestników, jak i dla osób dorosłych (w tym seniorów).  Druga strefa będzie znajdowała się na Rynku, gdzie odbędą się pokazy sztuk walki oraz inne zajęcia sportowe przygotowane przez organizacje działające w tym zakresie. W ramach wyspy sportowej partner czeski umożliwi chętnym osobom trening na wiosłach kajakarskich.

 1. Wyspa turystyczno-krajoznawcza

W strefie tej zaplanowano przeprowadzenie gry terenowej polegającej na rozwiązywaniu zagadek z koniecznością przemieszczania się po okolicach parku i odwiedzenia wielu stoisk, zarówno na Rynku, jak i w okolicach parku miejskiego. Atrakcje zapewnią również skauci oraz harcerze z Rady Dětí a Mládeže z Ostravy. Na Rynku zaprezentuje się Stowarzyszenie Oderberg z Bohumina, na które przedstawi swoją działalność. Zaprezentuje m.in. pokaz jak funkcjonuje i piwne oraz muzyczne SPA ODERBERG, znajdujące sie w zabytkowych piwnicach hotelu „Pod Zielonym Dębem“ w Bohuminie. Dodatkowo na wyspie turystyczno-krajoznawczej swoją działalność przedstawią organizacje prowadzące punkty informacji turystycznej w Czechach.

 1. Wyspa zdrowia
  To szeroko pojęte akcje prozdrowotne obejmujące m.in. propagowanie krwiodawstwa, profilaktykę raka piersi oraz naukę pierwszej pomocy przedmedycznej. W ramach wyspy zaprezentowana będzie również twórczość osób niepełnosprawnych, przygotowana przez organizacje pozarządowe, w tym wystawa prac podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowych.
 2. Wyspa historii i fantastyki
  Wyspa ta zlokalizowana będzie w okolicach parku miejskiego, gdzie grupy rekonstrukcyjno-historyczne przeprowadzą żywe lekcje historii, np. udostępnią schron znajdujący się w parku, gdzie będzie można zapoznać się z eksponatami z okresu II wojny światowej. Dodatkową atrakcją będzie wioska fantasy oraz turniej rycerski.
 3. Wyspa nauki i ciekawostek
  W strefie tej planowane jest udostępnienie zwiedzającym drezyny na drewnotorze, prezentacja doświadczeń fizycznych i chemicznych, warsztaty naukowe dla dzieci. Zaplanowano również przeprowadzenie warsztatów oraz pokazów z astronomii z możliwością obserwacji nieba. Dodatkowymi atrakcjami będą warsztaty z szyfrowania kłódek, stoisko z grami logicznymi dla dzieci, a także mini escape room.
 1. Wyspa rekreacyjna
  Wyspa ta zlokalizowana będzie w okolicach parku miejskiego, gdzie atrakcje dla dzieci zapewni partner czeski, który posiada doświadczenie w realizacji projektów i festiwali, dla których grupę docelową stanowią najmłodsi. W ramach tej wyspy dodatkową atrakcja będą dmuchańce.
 1. Wyspa kulinarna
  W ramach tej wyspy organizacje społeczne z Polski i Czech zaoferują dla osób odwiedzających Festiwal regionalne przysmaki.
 1. Wyspa rozmaitości
  W strefie tej zaprezentują się organizacje pozarządowe działające w innym zakresie niż wymienione powyżej, m.in. działające stowarzyszenie wspierające zwierzęta. Ponadto w punkcie tym planuje się promocję punktów nieodpłatnych porad prawnych prowadzonych na terenie powiatu przez organizacje pozarządowe.

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”