Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Syntezatory mowy do czytania strony internetowej oraz czytnik ekranu dla osób niewidomych - Powiat Wodzisławski

Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych dodatków do najpopularniejszych przeglądarek Edge, Chrome i Firefox, pozwalających na czytanie treści stron internetowych. W szczególności polecane są one osobom niedowidzącym, niewidomym itp.

NVDA – czytnik ekranu dla niewidomych:

Osoby niewidome i niedowidzące mogą korzystać z komputera dzięki programowi Non Visual Desktop Access, czyli w skrócie NVDA. Jest to bezpłatny czytnik ekranu dla systemu operacyjnego Microsoft Windows wydany na wolnej licencji GNU General Public License (wersja 2). Program odczytuje zawartość ekranu mową syntetyczną lub prezentuje ją na monitorze brajlowskim.

Program ma wiele zalet. Obsługuje m.in. język polski. Wspiera mnóstwo  aplikacji, takich jak przeglądarki internetowe, programy pocztowe, komunikatory, pakiety biurowe, a nawet system Windows. Może być uruchamiany z pamięci przenośnej bez konieczności instalacji.

Korzystanie z NVDA

Osoby, którym czytnik ekranu jest niezbędny, mają do dyspozycji podręcznik użytkownika, udostępniony także w języku polskim. Program można pobrać ze strony internetowej znajdującej się pod adresem (link, nowe okno) www.nvaccess.org albo strony polskiej społeczności nvda pod adresem (link nowe okno) www.nvda.pl.

Po uruchomieniu instalatora program zapyta nas, czy chcemy zainstalować program na dysku, utworzyć jego kopię przenośną i umieścić ją np. w pamięci flash czy kontynuować użycie wersji tymczasowej. Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja programu w systemie.

Uruchamianie NVDA

Aby uruchomić program, wybierz NVDA z menu Programy w Menu Start lub użyj skrótu Kontrol+Alt+D. Możesz również wpisać NVDA w oknie Uruchom w menu Start i nacisnąć klawisz Enter. Aby uruchomić wersję przenośną NVDA, przejdź do katalogu w którym zostały wypakowane pliki, zaznacz plik „nvda.exe” i naciśnij klawisz Enter lub dwukrotnie kliknij na nim lewym przyciskiem myszy.

Ze szczegółami obsługi NVDA można się zapoznać na stronie polskiej społeczności NVDA pod adresem http://dostepny.joomla.pl/warsztat/narzedzia/20-technologie-asystujace/65-nvda-czytnik-ekranu-dla-niewidomych, dostęp: 6.12.2021 r.