Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Atrakcje powiatu - Powiat Wodzisławski

Atrakcje powiatu

 

Powiat Wodzisławski – wyjątkowe miejsce!

Zapraszamy na wycieczkę pełnymi atrakcji ścieżkami powiatu wodzisławskiego. Pragniemy pokazać Państwu najciekawsze zakątki i zachęcić do odwiedzenia naszego regionu oraz spędzenia tu wolnego czasu. Warto przyjechać właśnie tutaj, bowiem powiat wodzisławski charakteryzuje ogromna różnorodność krajobrazu, bogate dziedzictwo architektury i sztuki ludowej oraz liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne.

Ziemia wodzisławska to miejsce dla każdego. Tutaj dobrze się mieszka, pracuje, odpoczywa i miło spędza czas. Niewątpliwie wielki wpływ na to ma korzystne położenie, klimat i walory krajobrazowe. Nic więc dziwnego, że te tereny były zamieszkiwane już od tysięcy lat, a ziemia do dzisiaj skrywa ślady osadnictwa z tego czasu. To na terenie budowanego zbiornika retencyjnego „Racibórz Dolny”, którego znacząca część zlokalizowana jest na terenie powiatu wodzisławskiego, odkryto w 2013 r. sensację archeologiczną nazwaną „śląską Wenus”, czyli niewielką ceramiczną figurkę wykonaną w okresie neolitu, a przedstawiającą nagą kobietę. To pierwsze tego rodzaju znalezisko w Polsce. Ślady osadnictwa są też widoczne w licznych wczesnośredniowiecznych grodziskach, które zachowały się do naszych czasów, m.in. w Gołkowicach, Gorzyczkach i najsłynniejsze – w Lubomi. Obecnie, mimo kojarzenia naszego regionu z przemysłem wydobywczym, w powiecie wodzisławskim nadal można odnaleźć wiele bardzo interesujących miejsc, zarówno pod względem krajobrazu, jak i architektury.Fotografia. Dzieło Kraina fantazji foto. Dawid Kamiński

Powiat wodzisławski leży w południowo-zachodniej części województwa śląskiego, w samym sercu aglomeracji zamieszkiwanej przez ponad 600 tys. osób, niemal w połowie drogi pomiędzy Katowicami i Ostrawą. Od zachodu graniczy z powiatem raciborskim, a od północy z Rybnikiem i powiatem rybnickim, zaś od wschodu – z Jastrzębiem-Zdrojem. Południową granicę powiatu stanowi granica państwowa pomiędzy Polską i Republiką Czeską.Rynek i bazylika w Pszowie foto. UM Pszów Na zdjęciu podświetlana fontanna oraz drewniane leżaki. W tle zabudowa miejska

Powierzchnia powiatu wynosi 286,9 km², co stanowi około 5% powierzchni województwa śląskiego. Obszar zamieszkiwany jest przez ok. 158 tys. mieszkańców (koniec 2015 r.). Pod względem gęstości zaludnienia powiat wodzisławski zajmuje drugie miejsce w kraju wśród powiatów ziemskich.

Stolicą powiatu i jego centrum jest Wodzisław Śląski (do 1931 r. Wodzisław). To jedyne na ziemi wodzisławskiej tzw. miasto historyczne, które przez wieki stanowiło siedzibę ośrodków lokalnej władzy dla znacznej części dzisiejszego powiatu, a także sąsiedniego Jastrzębia. Przez ponad trzy stulecia było bowiem stolicą Wodzisławskiego Państwa Stanowego. Ślady bogatej historii miasta, mimo wojennych zniszczeń, do dzisiaj bez problemu można dostrzec w zabytkowym układzie architektonicznym (tzw. owalnicy śląskiej) oraz historycznej zabudowie ulic, zwłaszcza Rynku.

Widok z lotu ptaka na zabudowę staromiejską w Wodzisławiu Śl. Na zdjęciu kamienice i kościołyOprócz Wodzisławia Śl. w skład powiatu wchodzą jeszcze trzy miasta (Pszów, Radlin Rydułtowy, które prawa miejskie uzyskały w l. 1951-54) oraz pięć gmin wiejskich (Marklowice, Mszana, Godów, Gorzyce Lubomia). Taki podział administracyjny to w dużej mierze efekt reformy z 1998 r. oraz rozpadu w latach 1991 – 1997 ponad stutysięcznego organizmu miejskiego Wodzisławia Śl. na pięć mniejszych i niezależnych od siebie jednostek.

Powiat wodzisławski posiada dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną. Przez jego teren przebiega droga krajowa nr 78, a także autostrada A1, łącząca Polskę z południem Europy. W planach jest budowa kolejnych dróg szybkiego ruchu, łączących powiat ze Śląskiem Cieszyńskim oraz Pszczyną i Małopolską. Warto podkreślić, że wyjątkowe położenie powiatu wodzisławskiego – na przecięciu szlaków komunikacyjnych, kultur i regionów – skutkuje również tym, że w pobliżu znajdują się aż trzy międzynarodowe lotniska (w Ostravie-Mosnovie, Katowicach – Pyrzowicach oraz Krakowie-Balicach).Orkiestra górnicza krocząca ulicą miasta

Atrakcyjność powiatu to nie tylko wspaniałe walory przyrodnicze, rzeki, jeziorka, dobrze rozbudowana infrastruktura techniczna, ale również zabytki architektury i budowle sakralne. Zaliczyć do nich można m.in. staromiejską zabudowę Wodzisławia, drewniane kościoły i kapliczki, a także obiekty poprzemysłowe. Budowle te są bardzo ciekawe pod względem architektonicznym i historycznym.

W powiecie wodzisławskim znajdują się również miejsca pielgrzymkowe i rekolekcyjne, do których co roku przybywają pielgrzymi nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Wymienić tu można Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śl., Sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej – Bazylika Mniejsza Narodzenia NMP w Pszowie oraz Archidiecezjalny Ośrodek Rekolekcyjny w Wodzisławiu Śląskim – Kokoszycach. Część zabytków powiatu wodzisławskiego znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Są to: kościół p.w. św. Anny w Gołkowicach, kościół p.w. Wszystkich Świętych w Łaziskach, Kaplica Różańcowa w Bukowie oraz kaplica p.w. św. Jana Nepomucena w Lubomi. kobiety w śląskich strojach regionalnych uczestniczące w kiermaszu, imprezie folklorystycznej

Obiekty poprzemysłowe o znaczeniu turystycznym są również ważnym elementem turystyki w powiecie wodzisławskim. Katowice mają swój Nikiszowiec, a ziemia wodzisławska – dokładniej Radlin – dawną Kolonię Emma. Na uwagę zasługują również osiedla patronackie w Pszowie, Rydułtowach i Kolonii Fryderyk w gminie Gorzyce. Inne ciekawe obiekty to m.in. unikatowy szyb „Wiktor” w Radlinie czy budynek wagi KWK „Rydułtowy”, w którym otwarta została Izba Pamięci. Zgromadzono w niej sporo unikatowych eksponatów, które przybliżają dzieje i rozwój kopalni.

Warto dodać, że na terenie powiatu znajduje się nie byle jaka atrakcja, bo prawdopodobnie największa w Polsce sztolnia ćwiczebna, która jest zespołem wyrobisk górniczych znajdujących się kilka metrów pod powierzchnią ziemi. Pod względem struktury i wyposażenia imituje podziemie kopalni. Liczy ponad 500 metrów wyrobisk górniczych.

Obszar powiatu cechuje bogate dziedzictwo kulturowe. Dotyczy to zarówno sfery kultury materialnej, czyli obiektów i miejsc historycznych oraz wytworów sztuki ludowej – jak i duchowej, gdyż ziemia wodzisławska charakteryzuje się bogatą tradycją i folklorem, licznymi podaniami i legendami, a także przepyszną prawdziwie śląską kuchnią.

Zapraszamy do zwiedzania powiatu wodzisławskiego!