Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Rekreacja - Powiat Wodzisławski

Rekreacja

 

Urozmaicona rzeźba terenu, mnogość zabytków oraz atrakcyjnie usytuowane trasy rowerowe, czynią powiat wodzisławski idealnym miejscem do odpoczynku, a także aktywnego spędzania wolnego czasu. Z roku na rok coraz większą popularność zdobywa turystyka rowerowa w różnych swoich odmianach. Tej formie rekreacji w powiecie sprzyjają istniejące ścieżki i trasy rowerowe oraz malownicze tereny. Stanowią one nie tylko wyśmienite miejsce do rekreacji, ale są również źródłem bogatej wiedzy przyrodniczej i historycznej. Trasy rowerowe w powiecie wodzisławskim prowadzą bowiem na ogół z dala od głównych szlaków drogowych, dlatego cykliści mogą spokojnie i bezpiecznie korzystać z tej formy wypoczynku. Szczegółowy opis ścieżek rowerowych znajduje się w osobnej zakładce.

 

Ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów cieszą się różnego typu parki rekreacji. Najbardziej znanym i największym jest Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza”. Jest to miejsce pełne różnorodnych atrakcji dla całej rodziny, zaliczane do największych na Śląsku. Sam park zajmuje powierzchnię 24 hektarów. Znajduje się tam kilkadziesiąt obiektów, w tym m.in.: kompleks boisk sportowych, park linowy, arena do gry w chowanego, tory do gry w bule i kapsle, tor dla modeli zdalnie sterowanych, labirynt, tor do kręgli, skate park, ogródki jordanowskie, tory rowerowe, w tym racingowy tor BMX, ścieżki piesze i rowerowe, miejsca do grillowania, olbrzymi plac zabaw i linarium, a także chata solna i wypożyczalnia sprzętu. W parku znajduje się również amfiteatr, który pomieści 800 widzów. Do dyspozycji gości jest 150 miejsc parkingowych.

Na terenie powiatu znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych o lokalnym charakterze. Miłośnicy wypoczynku weekendowego mogą spędzać wolny czas nad zbiornikami w Olzie czy Bukowie. Ośrodek Wypoczynkowy „Olza” znajduje się na półwyspie i otoczony jest wodą z trzech stron. Akwen zachęca latem turystów nie tylko czystą wodą, strzeżonym kąpieliskiem czy piękną piaszczystą plażą, na której można odpocząć, ale również malowniczym położeniem wśród zieleni. Sama miejscowość Olza, usytuowana jest w dolinie Odry u stóp Bramy Morawskiej i leży w niedalekiej odległości od międzynarodowego szlaku komunikacyjnego pomiędzy Wodzisławiem Śląskim a przejściem granicznym Chałupki-Bohumin. Ośrodek oferuje także takie atrakcje jak dyskoteki, festyny oraz dysponuje bazą gastronomiczno-usługową. Na terenie obiektu dostępne są domki letniskowe oraz pole namiotowe.

Niedaleko znajduje się Pole Biwakowe „Europa”, które położone jest na terenach starego rozlewiska rzeki Olzy, w sąsiedztwie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Meandry rzeki Odry”. Ten unikatowy zakątek granicznych terenów Polski i Republiki Czeskiej został objęty programem NATURA 2000. Poza licznymi walorami przyrodniczymi terenu, camping „Europa” posiada również kompletną infrastrukturę. Można tam znaleźć boiska do piłki nożnej i siatkowej, punkt gastronomiczny serwujący domową kuchnię oraz pełny węzeł sanitarny. Na terenie obiektu znajduje się również mała wypożyczalnia rowerów, bilard, a dla najmłodszych zagroda z kucami szetlandzkimi. Camping posiada własny dostęp do przyległego akwenu. Zbiornikiem opiekuje się miejscowe koło wędkarskie, które odpowiada m.in. za jego regularne zarybianie.

Interesującym obiektem jest „Magiczna Plaża” w Bukowie. To miejsce koncertów i spotkań odbywających się w weekendy w sezonie letnim w pobliżu ośrodka wypoczynkowego Buków. Wstęp od lat 16.

Najbardziej znanym, a zarazem największym zbiornikiem wodnym w Wodzisławiu Śl. jest kąpielisko „Balaton”, które usytuowane jest w lesie na terenie historycznego Grodziska. Jeden z brzegów zbiornika nie jest zalesiony, pokrywa go niska trawa, zatem idealnie nadaje się na miejsce biwakowe. Można tam rozłożyć leżak lub koc, a nawet rozbić namiot. Jest też kawałek piaszczystej plaży, urokliwe molo, wypożyczalnia sprzętu wodnego, m.in. rowerów wodnych i kajaków, jak również boisko do gry w siatkówkę plażową czy plac zabaw dla najmłodszych.

„Balaton” to także idealne miejsce na długie rodzinne spacery, z kolei zimą stanowi nie lada gratkę dla miłośników kąpieli w lodowatej wodzie, czyli tzw. morsów. W ostatnich latach wokół jeziorka wyznaczono trasy rowerowe, przez co to ulubione przez wodzisławian w okresach upału miejsce rekreacji stało się dostępne również dla miłośników dwóch kółek. W bezpośrednim sąsiedztwie kąpieliska, na wzgórzu w malowniczym lesie bukowym, mieszczą się zabytkowe obiekty dawnego sanatorium chorób płuc. Podążając leśnym duktem w kierunku centrum miasta, warto zobaczyć Wieżę Romantyczną.

Ciekawym miejscem na wypoczynek wśród malowniczych krajobrazów jest ośrodek sportowo-rekreacyjny „Gosław Sport Center”, który znajduje się w spokojnej dzielnicy Wodzisławia Śląskiego-Jedłowniku. Ze względu na swoje położenie i liczne szlaki spacerowe oraz trasy rowerowe miejsce to jest znakomitą bazą wypadową na wycieczki na dwóch kółkach lub marszruty nordic walking. Na miejscu można wynająć domek campingowy oraz miejsca dla przyczep campingowych. Dodatkowo istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego, a także skorzystania z miejsca na ognisko i grilla. Ponadto na terenie ośrodka znajdują się trzy pełnowymiarowe boiska o wysokim standardzie murawy, a w sezonie letnim dostępny jest tu odkryty basen. Zimą natomiast czynny jest tu stok narciarski dla dzieci. Przy ośrodku działa również stajnia koni, w której prowadzona jest nauka jazdy konnej, a także zajęcia z hipoterapii oraz obozy konne dla dzieci i młodzieży. Ośrodek dysponuje ujeżdżalnią oraz halą, dzięki czemu zajęcia mogą odbywać się bez względu na warunki atmosferyczne.

Wielbiciele zwierząt i odpoczynku na łonie natury znajdą w powiecie wodzisławskim wiele urokliwych miejsc, z dala od codziennego zgiełku. Jednym z nich jest ośrodek wodno-rekreacyjny z minizoo w Wodzisławiu Śl.-Zawadzie. Zwierzęta, które na dobre zadomowiły się w tym ogrodzie, wywodzą się z różnych stref klimatycznych. Są tu m.in.: strusie, wielbłądy, kuce, daniele, lamy, kozy, owce oraz kilka gatunków egzotycznych ptaków. Na terenie ośrodka można „zapolować” na grubą rybę albo skorzystać z oferty miejscowej restauracji.

Minizoo ze zwierzętami znajduje się również w „Parku Leśnym u Kaczyny” w Rogowie. Wyjątkowe, zalesione otoczenie, ścieżki spacerowe, duży plac zabaw dla dzieci, restauracja oraz zadaszone miejsce, gdzie można zorganizować grilla bądź ognisko – to doskonała propozycja na spędzenie wolnego czasu.

Będąc w okolicach Bełsznicy, warto zajrzeć do „Stajni na Stawach”. Jest to gospodarstwo agroturystyczne, będące idealnym miejscem dla miłośników koni i jazdy wierzchem. Gospodarstwo w swojej ofercie posiada również zajęcia z hipoterapii. Pobyt w „Stajni na Stawach” to wspaniały pomysł na aktywny wypoczynek w miłej, rodzinnej atmosferze. Gospodarstwo oferuje również bazę noclegową.

Na terenie powiatu znajduje się jeszcze wiele innych ośrodków jazdy konnej, na przykład Ośrodek Sportów Konnych MUSTANG w Krostoszowicach czy Ośrodek Szkolenia Jeździeckiego w Marklowicach oraz Klub Jeździecki Cross Country w Skrzyszowie, które organizują nauki jazdy konnej, przejażdżki bryczką czy zimowe kuligi.

Ciekawym miejscem jest „Ranczo Western” na terenie Szwajcarii Czyżowickiej. Jest to restauracja położona w urokliwej scenerii, utrzymana w wiejskiej stylistyce drewnianej architektury. Można tam posłuchać muzyki country, pojeździć konno lub wziąć udział w kuligu albo ognisku. Dla najmłodszych gości dostępny jest mini plac zabaw. Amfiteatr znajdujący się przy restauracji jest przystosowany do organizacji różnego rodzaju wydarzeń o charakterze rozrywkowym. Bliskość natury oraz szerokie zaplecze gastronomiczno-rozrywkowe tego miejsca, stwarzają dogodne warunki do wypoczynku zarówno indywidualnie, jak w grupie. W Ranczo regularnie odbywają się też koncerty krajowej i zagranicznej sceny bluesa i country.

W powiecie wodzisławskim znajduje się sporo różnego rodzaju obiektów sportowych, między innymi przy Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim mieści się nowoczesny Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Sportu. Nie lada atrakcję stanowi Wielofunkcyjny Obiekt Sportowy w Pszowie – zimą lodowisko, a w sezonie letnim skate park i kort tenisowy. Na terenie naszego powiatu nie brakuje również innych obiektów dla pasjonatów tenisa ziemnego. W Wodzisławiu Śl. na terenie stadionu miejskiego działa całoroczne hale tenisowe, m.in. Wodzisławskiego Centrum Tenisa, umożliwiająca rozgrywanie meczów czy odbywanie treningów nawet zimą. Funkcjonują tu trzy zadaszone korty, na których zajęcia odbywają zawodnicy licznych szkółek tenisowych. Kolejnym obiektem do rozwijania swej sportowej pasji są korty „La Mirage” w Skrzyszowie, na których od kilku lat regularnie organizowane są turnieje o puchar starosty.

Nie tylko tenisiści, ale również miłośnicy pływania znajdą w naszym powiecie sporo ciekawych i nowoczesnych obiektów rekreacyjnych. Warto wstąpić do Gminnego Ośrodka Turystyki, Sportu i Rekreacji „Nautica” w Gorzycach. Na terenie obiektu znajduje się pływalnia z sześcioma torami pływackimi i widownia dla 145 osób. Tu prowadzone są zajęcia aqua-aerobiku oraz doskonalenia pływania dla dzieci i dorosłych. Dostępny jest ponadto mały basen rekreacyjny, w którym maluchy swobodnie mogą poszaleć, a także nauczyć się pływać. Dorośli natomiast mogą się zrelaksować, dzięki różnego rodzaju hydromasażom. Wśród innych atrakcji warto wymienić zjeżdżalnię liczącą 63 m, jacuzzi. Można także skorzystać z kąpieli solankowej, sauny, groty solnej czy biczy wodnych. Na terenie pływalni funkcjonuje punkt informacji turystycznej oraz placówki usługowe. Wszystkie pomieszczenia krytej pływalni przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Z kolei w Wodzisławiu Śląskim, na terenie dzielnicy Wilchwy znajduje się kryta pływalnia „Manta”. Obiekt ten został kompletnie zmodernizowany w 2015 r. Tu prowadzone są basenowe warsztaty nurkowania, szkółka pływacka dla najmłodszych czy aqua aerobik. Działają też sauny. Na terenie powiatu wodzisławskiego funkcjonuje również kryta pływalnia w Połomi (gmina Mszana), oferująca basen sportowy, nieckę rekreacyjną oraz saunę.

Sporo atrakcji zapewnia ponadto Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radlinie, w którym funkcjonują dwa baseny – mały i duży. Odwiedzający mogą skorzystać także z jacuzzi, siłowni, sauny. Na terenie ośrodka mieszczą się również dwie sale sportowe. MOSIR w Radlinie oferuje szereg ciekawych ćwiczeń dla osób chcących spędzić aktywnie wolny czas. Klienci mogą skorzystać z takich zajęć jak aerobik, aqua-aerobik, pilates, nordic walking, step, tenis stołowy, nauka pływania, fitness dla kobiet w ciąży, zumba i wiele innych.

„Słoneczna Wyspa” w Marklowicach to kolejne warte odwiedzenia miejsce. Jest to innowacyjny w skali kraju zespół rekreacyjno-sportowo-usługowy. Oferta centrum zadowoli wszystkich odwiedzających, bez względu na wiek, bowiem każdy znajdzie coś dla siebie. Są tu punkty gastronomiczne, skate park, ścieżki rowerowe, spacerowe i do jazdy na rolkach, amfiteatr, plac z urządzeniami siłowymi, a także ogromny, nowoczesny plac zabaw. W centralnej części kompleksu mieści się „tropikalna wyspa” ze sztucznymi skałami, a także mini wodospad, mostki, liny i siatki do wspinania itp. Zespół spełnia wymagania zarówno rekreacji indywidualnej, rodzinnej, jak i grupowej. Cały kompleks przystosowany jest również dla osób niepełnosprawnych.

Innym, równie atrakcyjnym obiektem rekreacyjnym jest Park „Leśna Przygoda” w Radlinie. Jest to park linowy przeznaczony zarówno dla najmłodszych, jak i młodzieży oraz dorosłych. Wśród atrakcji parku znajdują się tunele z przeszkodami, ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie oraz zjazd na linie. Mieszczą się tam konstrukcje posiadające sztucznie wytworzone przeszkody z drewna, lin oraz cięgien stalowych. Na każdym odcinku toru przeszkód czekają ciekawe atrakcje składające się z mostów, kładek, belek, pętli, siatek oraz różnego rodzaju zjazdy: na trapezie, drabince czy deskorolce. Wizyta w parku zapewnia niezapomniane wrażenia, adrenalinę i wysiłek na świeżym powietrzu.

Interesującą przestrzenią jest również Rydułtowska Fikołkownia „RAFA”. Wyraźną innowacją jest skupienie wielorakich funkcji sportowo-zabawowo-rekreacyjnych na jednym, bardzo dużym terenie, który zagospodarowano uwzględniając wszystkie grupy wiekowe odwiedzających. Dla najmłodszych przewidziano między innymi takie atrakcje, jak zjeżdżalnie w kształcie słonika i żyraf, huśtawka w kształcie wagi, „wykopalisko” dinozaurów czy piaskownicę z domkami. Nieco starszym dzieciom i młodzieży RAFA oferuje bryły sznurowe, ściankę wspinaczkową, mini golf, tor BMX i skate park. Dla miłośników gry w szachy przewidziano zestawy szachowe. Na terenie parku znajduje się również budynek usługowo-gastronomiczny. Wszystkie atrakcje połączone są w malowniczy sposób alejkami spacerowymi oraz pergolami z dużą ilością dobrze zagospodarowanej zieleni.

Rydułtowy mogą się poszczycić jeszcze jedną wyjątkową atrakcję. Mowa o parku sensorycznym ROSA. Składa się on z pięciu ogrodów, połączonych alejami, które zaprojektowano tak, by szczególnie silnie oddziaływały na każdy ze zmysłów. Efekt ten osiągnięty został dzięki odpowiedniemu doborowi roślin, a także włączeniu do projektu elementów małej architektury – fontanny, karmników dla ptaków, instalacji dźwiękowych i świetlnych. Projektanci dołożyli starań, by park sensoryczny dostępny stał się także dla osób niepełnosprawnych. Usunięto bariery ograniczające dostęp do roślin, a zróżnicowana faktura ścieżek ułatwia niewidomym poruszanie się po terenie. Nawet fontanna stanowi element posadzki placu i również pozostaje dostępna dla wszystkich spacerowiczów. W parku odbywają się także zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej (opisy roślin zamieszczono również w alfabecie Braille’a).

Wśród obiektów rekreacyjnych, które w ostatnim czasie powstały na terenie powiatu wodzisławskiego, dzięki m.in. finansowemu wsparciu Unii Europejskiej, z całą pewnością jednym z najciekawszych jest tężnia solankowa w Radlinie. To pierwszy tego typu obiekt w przemysłowej części Śląska. Nawiązuje on do bogatych tradycji uzdrowiskowych ziemi wodzisławskiej, które na skutek rozwoju przemysłu ciężkiego zanikły. Radlińska tężnia ma kształt prostokąta o wymiarach 3,95 m x 24 m i wysokości 8,20 m. Położona jest w północnej części miasta, w malowniczym, zielonym zakątku przy ul. Wypandów, przy poświęconym industrialnym atrakcjom Radlina „Szlaku Emmy i Marcela” i trasie rowerowej prowadzącej nad Zalew Rybnicki. Tężnia jest czynna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Korzystanie z niej jest bezpłatne. Z uwagi na ochronę odpowiedniego mikroklimatu w pobliżu tężni, najbliższy parking znajduje się około 200 m od obiektu.

Z kolei w Rydułtowach w rejonie stawu „Machnikowiec” powstała druga w powiecie tężnia solankowa. Solny mikroklimat wytwarzany w tym miejscu jest zbliżony do tego nad morzem. Spacer po tężni będzie więc okazją do nawdychania się korzystnego dla naszego zdrowia jodu. Korzystać z tych dobrodziejstw można przebywając blisko tężni, ale też odpoczywając na drewnianych leżakach. Sam staw „Machnikowiec” to urokliwy zakątek Rydułtów, który powstał w wyniku działalności kopalni Rydułtowy – Anna. Dwie niewielkie hałdy porośnięte gęstą roślinnością poprzecinane są ścieżkami. Pomiędzy nimi znajduje się staw uwielbiany przez wędkarzy. Okolica cicha i spokojna – czego chcieć więcej?

Machnikowiec jest idealnym miejscem rekreacji. Doskonale wiedzą o tym wszyscy amatorzy sportu, którzy właśnie tam spotykają się na zawodach MTB czy biegach przełajowych. Jest gdzie ćwiczyć i szlifować swoje umiejętności. Kolarze górscy, mają do dyspozycji tereny niespotykane w żadnej okolicznej miejscowości. Wąskie, kręte, szutrowe ścieżki znajdujące się na Machnikowcu zmuszają do podnoszenia swoich kwalifikacji – jeśli młodzi kolarze nauczą się wygrywać właśnie tu – nauczą się wygrywać wszędzie. O wyjątkowym charakterze tego miejsca świadczy jeszcze jego najbliższy sąsiad. Rydułtowskie Centrum Kultury „Feniks” to przykład udanej rewitalizacji dawnej i niewykorzystywanej infrastruktury przy wsparciu środków unijnych.

Sporą atrakcją jest też Park Aktywnej Rekreacji w Mszanie. Na powierzchni około hektara ulokowano m.in. skatepark, siłownię „pod chmurką”, stoły do ping ponga, boisko do siatkówki plażowej, a także ścianki wspinaczkowe, placyk zabaw i ścieżki do biegania. Położenie w centrum miejscowości, z dala od ruchliwych ulic czyni to miejsce ulubioną przestrzenią do wypoczynku całych rodzin.

Taką samą funkcję pełni oddany do użytku w 2015 r. tzw. „Rynek” w Pszowie, czyli plac im. Jana Pawła II. W nieco bajkowej scenerii rodem z „Alicji w krainie czarów” znajduje się tutaj park jordanowski z placem zabaw i innymi obiektami do rodzinnej rekreacji. Z kolei w centrum Godowa wybudowano kompleks sportowo-rekreacyjny, w skład którego wchodzi m.in. skate-park, boisko z bieżnią, ścianka wspinaczkowa, siłownia zewnętrzna oraz amfiteatr z muszlą koncertową.