Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Rekreacja - Powiat Wodzisławski

Rekreacja

 

Uczestnicy imprezy rowerowejUrozmaicona rzeźba terenu, mnogość zabytków oraz atrakcyjnie usytuowane trasy rowerowe, czynią powiat wodzisławski idealnym miejscem do odpoczynku, a także aktywnego spędzania wolnego czasu. Z roku na rok coraz większą popularność zdobywa turystyka rowerowa w różnych swoich odmianach. Tej formie rekreacji w powiecie sprzyjają istniejące ścieżki i trasy rowerowe oraz malownicze tereny. Stanowią one nie tylko wyśmienite miejsce do rekreacji, ale są również źródłem bogatej wiedzy przyrodniczej i historycznej. Trasy rowerowe w powiecie wodzisławskim prowadzą bowiem na ogół z dala od głównych szlaków drogowych, dlatego cykliści mogą spokojnie i bezpiecznie korzystać z tej formy wypoczynku. Szczegółowy opis ścieżek rowerowych znajduje się w osobnej zakładce.

konstrukcja linowa służąca zabawie i rekreacji zawody w skateparku zawody rowerowe na torze z udziałem publiczności mężczyzna na deskorolce, w tle kolejni sportowcyOgromnym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów cieszą się różnego typu parki rekreacji. Najbardziej znanym i największym jest Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza”. Jest to miejsce pełne różnorodnych atrakcji dla całej rodziny, zaliczane do największych na Śląsku. Sam park zajmuje powierzchnię 24 hektarów. Znajduje się tam kilkadziesiąt obiektów, w tym m.in.: kompleks boisk sportowych, park linowy, arena do gry w chowanego, tory do gry w bule i kapsle, tor dla modeli zdalnie sterowanych, labirynt, tor do kręgli, skate park, ogródki jordanowskie, tory rowerowe, w tym racingowy tor BMX, ścieżki piesze i rowerowe, miejsca do grillowania, olbrzymi plac zabaw i linarium, a także chata solna i wypożyczalnia sprzętu. W parku znajduje się również amfiteatr, który pomieści 800 widzów. Do dyspozycji gości jest 150 miejsc parkingowych.

widok z lotu ptaka na tereny rekreacyjne w Olzie nad rzeką OlząNa terenie powiatu znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych o lokalnym charakterze. Miłośnicy wypoczynku weekendowego mogą spędzać wolny czas nad zbiornikami w Olzie czy Bukowie. Ośrodek Wypoczynkowy „Olza” znajduje się na półwyspie i otoczony jest wodą z trzech stron. Akwen zachęca latem turystów nie tylko czystą wodą, strzeżonym kąpieliskiem czy piękną piaszczystą plażą, na której można odpocząć, ale również malowniczym położeniem wśród zieleni. Sama miejscowość Olza, usytuowana jest w dolinie Odry u stóp Bramy Morawskiej i leży w niedalekiej odległości od międzynarodowego szlaku komunikacyjnego pomiędzy Wodzisławiem Śląskim a przejściem granicznym Chałupki-Bohumin. Ośrodek oferuje także takie atrakcje jak dyskoteki, festyny oraz dysponuje bazą gastronomiczno-usługową. Na terenie obiektu dostępne są domki letniskowe orwidok ogólny na ośrodek sportów wodnychaz pole namiotowe.

Niedaleko znajduje się Pole Biwakowe „Europa”, które położone jest na terenach starego rozlewiska rzeki Olzy, w sąsiedztwie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Meandry rzeki Odry”. Tewidok ogólny na domki drewniane stojące w rzędzie po drzewami i w otoczeniu roślinnościn unikatowy zakątek granicznych terenów Polski i Republiki Czeskiej został objęty programem NATURA 2000. Poza licznymi walorami przyrodniczymi terenu, camping „Europa” posiada również kompletną infrastrukturę. Można tam znaleźć boiska do piłki nożnej i siatkowej, punkt gastronomiczny serwujący domową kuchnię oraz pełny węzeł sanitarny. Na terenie obiektu znajduje się również mała wypożyczalnia rowerów, bilard, a dla najmłodszych zagroda z kucami szetlandzkimi. Camping posiada własny dostęp do przyległego akwenu. Zbiornikiem opiekuje się miejscowe koło wędkarskie, które odpowiada m.in. za jego regularne zarybianie.

Interesującym obiektem jest „Magiczna Plaża” w Bukowie. Ośrodek zapewnia możliwość plażowania i kąpieli. Na miejscu istnieje możliwość wynajęcia leżaków. W sobotnie wieczory „Magiczna Plaża” zamienia się w dyskotekę na świeżym powietrzu, w której są organizowanie np. party w pianie, natomiast w niedzielne popołudnia można się udać tam na biesiadę.

kąpielisko Balaton w Wodzisławiu Śl. na zdjęciu zbiornik wodny i fragment plażyNajbardziej znanym, a zarazem największym zbiornikiem wodnym w Wodzisławiu Śl. jest kąpielisko „Balaton”, które usytuowane jest w lesie na terenie historycznego Grodziska. Jeden z brzegów zbiornika nie jest zalesiony, pokrywa go niska trawa, zatem idealnie nadaje się na miejsce biwakowe. Można tam rozłożyć leżak lub koc, a nawet rozbić namiot. Jest też kawałek piaszczystej plaży, urokliwe molo, wypożyczalnia sprzętu wodnego, m.in. rowerów wodnych i kajaków, jak również boisko do gry w siatkówkę plażową czy plac zabaw dla najmłodszych. „Balaton” to także idealne miejsce na długie rodzinne spacery, z kolei zimą stanowi nie lada gratkę dla miłośników kąpieli w lodowatej wodzie, czyli tzw. morsów. W ostatnich latach wokół jeziorka wyznaczono trasy rowerowe, przez co to ulubione przez wodzisławian w okresach upału miejsce rekreacji stało się dostępne również dla miłośników dwóch kółek. W bezpośrednim sąsiedztwie kąpieliska, na wzgórzu w malowniczym lesie bukowym, mieszczą się zabytkowe obiekty dawnego sanatorium chorób płuc. Podążając leśnym duktem w kierunku centrum miasta, warto zobaczyć Wieżę Romantycbasen wypełniony wodą funkcjonujący na otwartej przestrzeni, nad basenem parasolezną.

Ciekawym miejscem na wypoczynek wśród malowniczych krajobrazów jest ośrodek sportowo-rekreacyjny „Gosław Sport Center”, który znajduje się w spokojnej dzielnicy Wodzisławia Śląskiego-Jedłowniku. Ze względu na swoje położenie i liczne szlaki spacerowe oraz trasy rowerowe miejsce to jest znakomitą bazą wypadową na wycieczki na dwóch kółkach lub marszruty nordic walking. Na miejscu można wynająć domek campingowy oraz miejsca dla przyczep campingowych. Dodatkowo istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego, a także skorzystania z miejsca na ognisko i grilla. Ponadto na terenie ośrodka znajdują się trzy pełnowymiarowe boiska o wysokim standardzie murawy, a w sezonie letnim dostępny jest tu odkryty basen. Zimą natomiast czynny jest tu stok narciarski dla dzieci. Przy ośrodku działa również stajnia koni, w której prowadzona jest nauka jazdy konnej, a także zajęcia z hipoterapii oraz obozy konne dla dzieci i młodzieży. Ośrodek dysponuje ujeżdżalnią oraz halą, dzięki czemu zajęcia mogą odbywać się bez względu na warunki atmosferyczne.

Wielbiciele zwierząt i odpoczynku na łonie natury znajdą w powiecie wodzisławskim wiele urokliwych miejsc, z dala od codziennego zgiełku. Jednym z nich jest ośrodek wodno-rekreacyjny z minizoo w Wodzisławiu Śl.-Zawadzie. Zwierzęta, które na dobre zadomowiły się w tym ogrodzie, wywodzą się z różnych stref klimatycznych. Są tu m.in.: strusie, wielbłądy, kuce, daniele, lamy, kozy, owce oraz kilka gatunków egzotycznych ptaków. Na terenie ośrodka można „zapolować” na grubą rybę albo skorzystać z oferty miejscowej restauracji.

widok na stylizowaną stajnię - ujeżdżalnię koni, na pierwszym planie wóz drewnianyMinizoo ze zwierzętami znajduje się również w „Parku Leśnym u Kaczyny” w Rogowie. Wyjątkowe, zalesione otoczenie, ścieżki spacerowe, duży plac zabaw dla dzieci, restauracja oraz zadaszone miejsce, gdzie można zorganizować grilla bądź ognisko – to doskonała propozycja na spędzenie wolnego czasu.

Będąc w okolicach Bełsznicy, warto zajrzeć do „Stajni na Stawach”. Jest to gospodarstwo agroturystyczne, będące idealnym miejscem dla miłośników koni i jazdy wierzchem. Gospodarstwo w swojej ofercie posiada również zajęcia z hipoterapii. Pobyt w „Stajni na Stawach” to wspaniały pomysł na aktywny wypoczynek w miłej, rodzinnej atmosferze. Gospodarstwo oferuje również bazę noclegową.

Z kolei na skraju lasu w Bełsznicy funkcjonuje gospodarstwo agroturystyczne „Kasztanka”. Oferuje ono naukę jazdy konnej, jazdę w terenie, jazkoń w padokudy konne dla zaawansowanych, możliwość nauki skoków przez przeszkody, jazdę konną dla najmłodszych, obozy jeździeckie oraz tzw. wczasy w „siodle”. Z trzech stron otoczone jest lasem, a od strony południowej rozpościera się widok na Dolinę Nadodrzańską oraz Bramę Morawską. Do dyspozycji odwiedzających są pokoje z aneksem kuchennym i łazienką. Goście mają też możliwość zorganizowania ogniska czy grilla, a także grzybobrania i zbierania owoców leśnych. Ze względu na to, że gospodarstwo usytuowane jest z dala od głównych dróg, przy samym lesie, stwarza idealne warunki dla osób pragnących ciszy i odpoczynku w zgodzie z naturą. Na terenie powiatu znajduje się jeszcze wiele innych ośrodków jazdy konnej, na przykład Ośrodek Sportów Konnych MUSTANG w Krostoszowicach czy Ośrodek Szkolenia Jeździeckiego w Marklowicach, które organizują nauki jazdy konnej, przejażdżki bryczką czy zimowe kuligi.

Ciekawym miejscem jest „Ranczo Western” na terenie Szwajcarii Czyżowickiej. Jest to restauracja położona w urokliwej scenerii, utrzymana w wiejskiej stylistyce drewnianej architektury. Można tam posłuchać muzyki country, pojeździć konno lub wziąć udział w kuligu albo ognisku. Dla najmłodszych gości dostępny jest mini plac zabaw. Amfiteatr znajdujący się przy restauracji jest przystosowany do organizacji różnego rodzaju wydarzeń o charakterze rozrywkowym. Bliskość natury oraz szerokie zaplecze gastronomiczno-rozrywkowe tego miejsca, stwarzają dogodne warunki do wypoczynku zarówno indywidualnie, jak w grupie.

W powiecie wodzisławskiPowiatowy Młodzieżowy Ośrodek Sportu w Wodzisławiu Śl. na zdjęciu fragment stadionu lekkoatletycznego, budynek oraz krzesełka stadionowem znajduje się sporo różnego rodzaju obiektów sportowych, między innymi przy Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim mieści się nowoczesny Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Sportu. Nie lada atrakcję stanowi Wielofunkcyjny Obiekt Sportowy w Pszowie – zimą lodowisko, a w sezonie letnim skate park i kort tenisowy. Na terenie naszego powiatu nie brakuje również innych obiektów dla pasjonatów tenisa ziemnego. W Wodzisławiu Śl. na terenie stadionu miejskiego działa całoroczna hala tenisowa Wodzisławskiego Centrum Tenisa, umożliwiająca rozgrywanie meczów czy odbywanie treningów nawet zimą. Funkcjonują tu trzy zadaszone korty, na których zajęcia odbywają zawodnicy licznych szkółek tenisowych. Kolejnym obiektem do rozwijania swej sportowej pasji są korty „La Mirage” w Skrzyszowie, na których od kilku lat regularnie organizowane są turnieje o puchar starosty.

Nie tylko tenisiści, ale również miłośnicy pływania znajdą w naszym powiecie sporo ciekawych i nowoczesnych obiektów rekreacyjnych. Warto wstąpić do Gminnego Ośrodka Turystyki, Sportu i Rekreacji „Nautica” w Gorzycach. Na terenie obiektu znajduje się pływalnia z sześcioma torami pływackimi i widownia dla 145 osób. Tu prowadzone są zajęcia aqua-aerobiku oraz doskonalenia pływania dla dzieci i dorosłych. Dostępny jest ponadto mały basen rekreacyjny, w którym maluchy swobodnie mogą poszaleć, a także nauczyć się pływać. Dorośli natomiast mogą się zrelaksować, dzięki różnego rodzaju hydromasażom. Wśród innych atrakcji warto wymienić zjeżdżalnię liczącą 63 m, jacuzzi. Można także skorzystać z kąpieli solankowej, sauny, groty solnej czy biczy wodnych. Na terenie pływalni funkcjonuje punkt informacji turystycznej oraz placówki usługowe. Wszystkie pomieszczenia krytej pływalni przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Z kolei w Wodzisławiu Śląskim, nabasen w budynku zamkniętym, obiekt pod dachem terenie dzielnicy Wilchwy znajduje się kryta pływalnia „Manta”. Obiekt ten, kompletnie zmodernizowany w 2015 r., jeszcze „pachnie nowością”. Tu prowadzone są basenowe warsztaty nurkowania, szkółka pływacka dla najmłodszych czy aqua aerobik. Działają też sauny.

Na terenie powiatu wodzisławskiego funkcjonuje również kryta pływalnia w Połomi (gmina Mszana), oferująca basen sportowy, nieckę rekreacyjną oraz saunę.

Sporo atrakcji zapewnia Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radlinie, w którym funkcjonują dwa baseny – mały i duży. Odwiedzający mogą skorzystać także z jacuzzi, siłowni, sauny. Na terenie ośrodka mieszczą się również dwie sale sportowe. MOSIR w Radlinie oferuje szereg ciekawych ćwiczeń dla osób chcących spędzić aktywnie wolny czas. Klienci mogą skorzystać z takich zajęć jak aerobik, aqua-aerobik, pilates, nordic walking, step, tenis stołowy, nauka pływania, fitness dla kobiet w ciąży, zumba i wiele innych.

„Słoneczna Wyspa” Ośrodek słoneczna wyspa w Marklowicach. Na zdjęciu podest kamienny z parasolem z liści otoczony wodną fontannąw Marklowicach to kolejne warte odwiedzenia miejsce. Jest to innowacyjny w skali kraju zespół rekreacyjno-sportowo-usługowy. Oferta centrum zadowoli wszystkich odwiedzających, bez względu na wiek, bowiem każdy znajdzie coś dla siebie. Są tu punkty gastronomiczne, skate park, ścieżki rowerowe, spacerowe i do jazdy na rolkach, amfiteatr, plac z urządzeniami siłowymi, a także ogromny, nowoczesny plac zabaw. W centralnej części kompleksu mieści się „tropikalna wyspa” ze sztucznymi skałami, a także mini wodospad, mostki, liny i siatki do wspinania itp. Zespół spełnia wymagania zarówno rekreacji indywidualnej, rodzinnej, jak i grupowej. Cały kompleks przystosowany jest również dla osób niepełnospraośrodek sportów linowych tzw. małpi gaj w lesie, na zdjęciu ścieżki rozpięte na linach pomiędzy drzewamiwnych.

Innym, równie atrakcyjnym obiektem rekreacyjnym jest Park „Leśna Przygoda” w Radlinie. Jest to park linowy przeznaczony zarówno dla najmłodszych, jak i młodzieży oraz dorosłych. Wśród atrakcji parku znajdują się tunele z przeszkodami, ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie oraz zjazd na linie. Mieszczą się tam konstrukcje posiadające sztucznie wytworzone przeszkody z drewna, lin oraz cięgien stalowych. Na każdym odcinku toru przeszkód czekają ciekawe atrakcje składające się z mostów, kładek, belek, pętli, siatek oraz różnego rodzaju zjazdy: na trapezie, drabince czy deskorolce. Wizyta w parku zapewnia niezapomniane wrażenia, adrenalinę i wysiłek na świeżym powietrzu.

Interesującą przestrzenią jest równieżOśrodek rekreacyjny w Rydułtowach na zdjęciu plac zabaw ze ślizgawkami zbudowanymi na kształt żyraf Rydułtowska Fikołkownia „RAFA”. Wyraźną innowacją jest skupienie wielorakich funkcji sportowo-zabawowo-rekreacyjnych na jednym, bardzo dużym terenie, który zagospodarowano uwzględniając wszystkie grupy wiekowe odwiedzających. Dla najmłodszych przewidziano między innymi takie atrakcje, jak zjeżdżalnie w kształcie słonika i żyraf, huśtawka w kształcie wagi, „wykopalisko” dinozaurów czy piaskownicę z domkami. Nieco starszym dzieciom i młodzieży RAFA oferuje bryły sznurowe, ściankę wspinaczkową, mini golf, tor BMX i skate park. Dla miłośników gry w szachy przewidziano zestawy szachowe. Na terenie parku znajduje się również budynek usługowo-gastronomiczny. Wszystkie atrakcje połączone są w malowniczy sposób alejkami spacerowymi oraz pergolami z dużą ilością dobrze zagospodarowanej zieleni.

Rydułtowy mogą się poszczycić jeszcze jedną wyjątkową atrakcję. Mowa o parku sensorycznym ROSA. Składa się on z pięciu ogrodów, połączonych alejami, które zaprojektowano tak, by szczególnie silnie oddziaływały na każdy ze zmysłów. Efekt ten osiągnięty został dzięki odpowiedniemu doborowi roślin, a także włączeniu do projektu elementów małej architektury – fontanny, karmników dla ptaków, instalacji dźwiękowych i świetlnych. Projektanci dołożyli starań, by park sensoryczny dostępny stał się także dla osób niepełnosprawnych. Usunięto bariery ograniczające dostęp do roślin, a zróżnicowana faktura ścieżek ułatwia niewidomym poruszanie się po terenie. Nawet fontanna stanowi element posadzki placu i również pozostaje dostępna dla wszystkich spacerowiczów. W parku odbywają się także zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej (opisy roślin zamieszczono również w alfabecie Braille’a).

Ogrody i zmysły:

Wzrok
Plac z nawierzchnią w kolorach czerwonym i czarnym, ławkami w intensywnych kolorach, barwnymi nasadzeniami, a także kwitnącymi drzewami, przyciągającymi ptaki i motyle związany będzie z wzrokiem; projektanci przewidzieli dodatkowe, dosłowne oznaczenie placu. Elementem identyfikacji jest pomnik-słup ze wyobrażeniem oka, wykonany ze stali i wypełniony kolorowym tworzywem.

Smak
Ogród obsadzony  jadalnymi roślinami – bardziej lub mniej znanymi. Znajdują się wśród nich aromatyczne zioła o zróżnicowanym pokroju;  mięta, koper, rozmaryn, tymianek…  Warzywa i owoce, a także jadalne kwiaty pojawić się mają na rabatkach; to także miejsce na posiłek w plenerze.park sensoryczny, na zdjęciu wybetonowany plac, podświetlana fontanna oraz donice z roślinami

Zapach
Od konwalii po lawendę – aromatyczne rośliny wypełniają ogród na cały sezon. We wnękach z ławkami pojawią się trejaże obwieszone wisteriami i wiciokrzewami.

Słuch
Trawy i krzewy szumiące i szeleszczące w porywach wiatru to podstawa ogrodu; rozwieszone na drzewach budki lęgowe i karmniki szybko powiększyć mają lokalną populację ptaków. Czy nie będą im przeszkadzać rozmieszczone w ogrodzie urządzenia, odbijające dźwięki lub działające jak instrumenty muzyczne? W centrum placu znajdują się fontanna oraz trzy kolorowe wiaty.

Dotyk
Otoczony nasadzeniami o zróżnicowanej fakturze, które będą zachęcały do ich dotykania. Wśród nich rośliny puszyste, tworzące swoiste dywany, roślinność pierzasta, miękka i papierowa. W głównej części znajduje się plac zabaw z urządzeniami generującymi manualny rozwój dzieci, a także trzy kolorowe wzniesienia wykonane z bezpiecznej nawierzchni.

Tężnia w Radlinie, na zdjęciu tężnia drewniana, pod którą na ławeczka siedzą ludzieWśród obiektów rekreacyjnych, które w ostatnim czasie powstały na terenie powiatu wodzisławskiego, dzięki m.in. finansowemu wsparciu Unii Europejskiej, z całą pewnością jednym z najciekawszych jest tężnia solankowa w Radlinie. To pierwszy tego typu obiekt w przemysłowej części Śląska. Nawiązuje on do bogatych tradycji uzdrowiskowych ziemi wodzisławskiej, które na skutek rozwoju przemysłu ciężkiego zanikły. Radlińska tężnia ma kształt prostokąta o wymiarach 3,95 m x 24 m i wysokości 8,20 m. Położona jest w północnej części miasta, w malowniczym, zielonym zakątku przy ul. Wypandów, przy poświęconym industrialnym atrakcjom Radlina Szlaku Emmy i Marcela i trasie rowerowej prowadzącej nad Zalew Rybnicki. Tężnia jest czynnTak zwany rynek w Pszowie. Na zdjęciu na pierwszym planie plac z podświetlaną fontanną oraz drewnianymi leżakami, w tle zabudowa miejskaa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Korzystanie z niej jest bezpłatne. Z uwagi na ochronę odpowiedniego mikroklimatu w pobliżu tężni, najbliższy parking znajduje się około 200 m od obiektu.

Sporą atrakcją jest też Park Aktywnej Rekreacji w Mszanie. Na powierzchni około hektara ulokowano m.in. skatepark, siłownię „pod chmurką”, stoły do ping ponga, boisko do siatkówki plażowej, a także ścianki wspinaczkowe, placyk zabaw i ścieżki do biegania. Położenie w centrum miejscowości, z dala od ruchliwych ulic czyni to miejsce ulubioną przestrzenią do wypoczynku całych rodzin.Park Jordanowski w Pszowie, na zdjęciu plac zabaw z bawiącymi się dziećmi

Taką samą funkcję pełni oddany do użytku w 2015 r. tzw. „Rynek” w Pszowie, czyli plac im. Jana Pawła II. W nieco bajkowej scenerii rodem z „Alicji w krainie czarów” znajduje się tutaj park jordanowski z placem zabaw i innymi obiektami do rodzinnej rekreacji.