Powiat wodzisławski to idealne miejsce dla turystyki rowerowej.
Bardzo urozmaicona rzeźba terenu, piękne widoki doliny Odry, spora liczba atrakcji kulturowych – wszystko to sprawia, że ziemię wodzisławską najlepiej poznawać z rowerowego siodełka.
W powiecie funkcjonuje kilkadziesiąt kilometrów tras rowerowych i ścieżek, a także szlaków turystycznych, które poprowadzono w taki sposób, by można było bez większych problemów zobaczyć najciekawsze miejsca ziemi wodzisławskiej.
Do najważniejszych tras rowerowych na terenie powiatu należą:
- 24C „Pętla Euroregionu Cieszyńskiego” (link, nowe okno), wiedzie od przejścia granicznego w Chałupkach do przejścia granicznego w Jasnowicach. Na terenie powiatu wodzisławskiego pokrywa się z odcinkiem trasy R4.
- 283 – Trasa czarna (link-nowa stron). Trasa rowerowa nr 283 o długości 2,9 km bierze swój początek w miejscu, gdzie od ulicy Kokoszyckiej w Wodzisławiu Śl. odbija i prowadzi ostro w dół ulica Krupińskiego. Trasa na odcinku 2,0 km pokrywa się z trasą o numerze 314 oznaczoną znakami w kolorze niebieskim. Źródło: http://www.trasy-rowerowe-wodzislaw-slaski.102.pl/ (link nowa strona).
- 284 – Trasa czarna (link, nowe okno). Stanowi odgałęzienie trasy nr 320, prowadzi aż na teren powiatu rybnickiego. Początek bierze w Rydułtowach przy osiedlu Na Wzgórzu. Trasa biegnie w kierunku Czernicy, w której to miejscowości można zwiedzić drewniany spichlerz oraz zespół pałacowo-parkowy. Ścieżka ta łączy się ze ścieżką 320. Do ponownego rozgałęzienia dochodzi po przejechaniu ok. 1,3 km – kieruje się w stronę miejscowości: Piece i Szczerbice aż do Buzowic. Po przejechaniu prawie pięciokilometrowego odcinka dojeżdżamy ponownie do ścieżki nr 320 – jest to odcinek końcowy trasy 284.
- 311 – Trasa czerwona (link-nowa strona). Trasa rowerowa nr 311 o długości 4 km ma swój początek na ul. Rybnickiej, tuż przed Rondem Karviny, od którego jeden ze zjazdów prowadzi na dworzec kolejowy w Wodzisławiu Śl. Punkt końcowy trasy leży na granicy z Radlinem. Trasa oznaczona jest znakami w kolorze czerwonym. Źródło: http://www.trasy-rowerowe-wodzislaw-slaski.102.pl/(link-nowa strona) .
- 312 – Trasa rowerowa (link-nowa strona) o długości zaledwie 1,8 km jest najkrótszą z tras rowerowych miasta Wodzisław Śl. Oznaczona jest znakami w kolorze niebieskim. Rozpoczyna się na skrzyżowaniu ulicy Dębowej z Rybnicką, nieopodal stacji kolejowej Wodzisław Śląski-Radlin, gdzie umieszczono znak informujący o początku trasy, a także tablice szlaków rowerowych oraz mapę. Źródło: http://www.trasy-rowerowe-wodzislaw-slaski.102.pl/ (link-nowa strona).
- 314 – Trasa rowerowa niebieska (link-nowa strona) o długości 2,5 km bierze swój początek w miejscu, gdzie od ulicy Kokoszyckiej, odbija i prowadzi ostro w dół ulica Krupińskiego.Trasa oznaczona jest znakami w kolorze niebieskim. Trasa na odcinku 2,0 km pokrywa się z trasą o numerze 283 oznaczoną znakami w kolorze czarnym. Źródło: http://www.trasy-rowerowe-wodzislaw-slaski.102.pl/ (link-nowa strona).
- 315 – Trasa zielona (link, nowe okno) – liczy ok. 14 km, na obszarze powiatu przebiega w granicach miasta Radlin. Biegnie w kierunku Rybnika-Niewiadomia aż do przystani w Rybniku-Orzepowicach.
- 316 Y – Trasa żółta (link-nowa strona) – liczy 52 km i przebiega przez teren 4 gmin powiatu wodzisławskiego. Umożliwia połączenie tras biegnących wokół Rybnika z pętlą rowerową Euroregionu Śląsk Cieszyński. Przebiega przez następujące miejscowości: Wodzisław Śl. – Turza – Turzyczka –Kolonia Fryderyk – Gorzyczki – Gorzyce – Osiny – Syrynka – Zawada – Pszów – Lubomia – Buków – Bluszczów – Rogowiec – Odra. Ostatnią na trasie jest miejscowość Olza.
- 317 – Ścieżka czarna (link, nowe okno) – odcinek liczący 3,7 km przebiegający w granicach miasta Pszowa (od granic Raciborza przez gminę Kornowac do granicy z Wodzisławiem Śl. na wysokości dzielnicy Zawada. Następnie przebiega przez wodzisławskie dzielnicy Zawadzkie Kąty, Kokoszyce i Jedłownik na os. Kopernika i dalej do ośrodka rekreacyjnego „Balaton” w Wodzisławiu Śl.
- 319 – Trasa Pszów-Radlin Doły. Trasa zaczyna się przy bazylice w Pszowie, biegnie obok cmentarza po śladzie trasy żółtej oraz czarnej. Następnie po przekroczeniu DW933 biegnie ul. Śląską.
- 320 – Trasa czerwona (link, nowe okno). Początek bierze nad Zalewem Rybnickim przy ośrodku wodnym „Kotwica”. Następnie przez Zebrzydowice prowadzi drogą leśną do Buzowic, a w dalszej kolejności do Rydułtów. Po drodze można zwiedzić zabytkowy szyb „Dicke”. Po pokonaniu krótkiego odcinka trasy w Gaszowicach raz jeszcze wjeżdżamy na teren miasta Rydułtowy, wreszcie pokonując leśny fragment trasy jedziemy w stronę Pszowa.
- 321 – Trasa czarna Rydułtowy – Kalwaria Pszowska (link, nowe okno). Długości ok. 2 km, rozpoczyna się i początkowo nakłada się na trasę 320. W dalszej części biegnie w kierunku Kalwarii Pszowskiej (w tym – krótki odcinek biegnący schodami).
- 322 – Trasa zielona Rydułtowy – Pszowskie Doły – Krzyżkowice (link, nowe okno). Również bierze swój początek w Rydułtowach. Przy granicy z Pszowem łączy się z odcinkiem ścieżki 321, później kierując się w stronę Pszowskich Dołów. Stamtąd udajemy się polną drogą w kierunku Pszowa-Krzyżkowic, gdzie zbiega się z trasą 320.
- 323 – „Szlak Pielgrzymkowy” (link, nowe okno) – jego długość wynosi 17,4 km rozciąga się między Pszowem a Jankowicami. Na terenie powiatu ścieżka przebiega przez miasta Pszów (odcinek długości 4,3 km) oraz Radlin (7,6 km). Na trasie w Głożynach znajduje się miejsce postoju dla rowerzystów, zwane „Ermeżoną”. Szlak łączy sieć tras powiatów: wodzisławskiego i rybnickiego.
- 324 – Ścieżka czarna (link, nowe okno). Rozpoczyna się w Wodzisławiu Śl. Następnie biegnie w kierunku Mszany do przejścia granicznego Gołkowice – Zavada oraz do przejścia turystycznego w Skrbeńsku. Po stronie czeskiej liczy jeszcze ok. 10 km, podążając do miasta Karvina i łącząc się z tzw. „Permonikovą Trasą”. Łączna długość ścieżki 324 to 25,5 km.
- Trasa rowerowa Rybnik-Chwałowice – Radlin z początkiem w Rybniku przy ul. Rybnickiej. Kończy się na ul. Wiosny Ludów w Radlinie (w pobliżu parku linowego).
- „Trakt Marklowicki” (link, nowe okno) – długości 12,37 km. Przebiega przez Radlin (ul. Wiosny Ludów – skrzyżowanie z żółtym szlakiem rowerowym 323), a dalej ulicami: Wiosny Ludów-Bławatkową-Zana-Wiśniową-Cmenatarną-Wyzwolenia-Goplany-Grodzisko-Szymanowskiego-Krakusa-Długą do sanktuarium Studzienka, gdzie następuje włączenie do żółtego szlaku rowerowego.
- 348 trasa z Bukowa do Owsiszcz (link, nowe okno) – z Bukowa do Krzyżanowic, długości o 7,8 km. Rozpoczyna się w Bukowie (gm. Lubomia) przy trasie żółtej 316Y i biegnie w kierunku mostu w Krzyżanowicach aż do przejścia granicznego w Owsiszczach.
- Trasa rowerowa Gminy Mszana (link, nowe okno) – trasa rowerowa w całości poprowadzona jest przez wszystkie sołectwa gminy Mszana (Gogołowa, Połomia, Mszana). Poza krótkim odcinkiem prowadzącym przez zatłoczoną ulicę Wodzisławską (drogę wojewódzką nr 933), całość trasy wiedzie bocznymi i osiedlowymi drogami o bardzo małym natężeniu ruchu. Trasa rowerowa nie należy do Śląskiej Koncepcji Tras Rowerowych, przez co nie ma przypisanego numeru.
- Pętla wokół Balatonu (kąpielisko leśne w Wodzisławiu Śl.) link, nowe okno – trasa rowerowa długości ok. 13 km wokół zbiornika wodnego w lesie w Wodzisławiu Śl.
- Żelazny Szlak Rowerowy (cz. Železná cyklotrasa), link, nowe okno – poprowadzony jest po pograniczu polsko-czeskim, a dokładnie przez tereny 5 gmin: Godów, Jastrzębie-Zdrój i Zebrzydowice, a także czeską Karwinę i Piotrowice koło Karwiny. Pętla główna ma 54 km długości (a dodając dojazd z dworca kolejowego w Zebrzydowicach daje dystans 60 km), ale w terenie istnieje również trasa alternatywna, która ma 36 km i daje rowerzystom możliwość wyboru kilku wariantów trasy.
Pliki do pobrania:
- Mapka turystyczno-rowerowa powiatu wodzisławskiego (2016 r.):
– strona 1 (mapa – POBIERZ),
– strona 2 (legenda – POBIERZ) - Pobierz mapkę rowerową wraz z legendą w formacie A-4 (spakowany plik .jpg, 901 KB)
- Pobierz mapkę rowerową (inna wersja) wraz z legendą (spakowany plik .jpg, 564 KB)