Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski MSZANA - Powiat Wodzisławski

MSZANA

 

  • Dawna plebania w Połomi

Do najcenniejszych zabytków w gminie Mszana należy stara plebania w Połomi przy ulicy Centralnej wybudowana w 1811 r. Jej budowniczym był ks. Johannes Meer, który przez wiele lat kierował połomską parafią. Na starej farze przez długie lata mieścił się ośrodek zdrowia, poczta i przedszkole. Później budynek niszczał aż do czasu generalnego remontu w 2013 r. Obecnie w obiekcie mieści się ośrodek wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Budynek starej szkoły w Połomi

To obiekt wybudowany w l. 70 XIX w. Do roku 1995 budynek użytkowany był jako obiekt szkolny.  W 1995 r., po wybudowaniu nowej szkoły podstawowej w Połomi, budynek został opuszczony. W 2002 r. gmina doraźnie zabezpieczyła obiekt (zabicie deskami i dyktą otworów okiennych i drzwiowych).  Przez kilka lat obiekt niszczał. W latach 2010/2011 został gruntownie odremontowany i z powrotem pełni funkcje publiczne. Obecnie jest to budynek wielofunkcyjny, gdzie mieści się bank, punkt apteczny, ośrodek zdrowia oraz Ośrodek Pomocy Społecznej, a także drobne usługi i handel.

Budynek dawnej szkoły wraz z sąsiadującym z nim starym probostwem, pobliskim kościołem parafialnym (wybudowanym na miejscu bezcennego drewnianego kościoła z 1575 r. Nawiedzenia NMP, który w latach 70. XX w. zawalił się, a jego ocalona wieża została włączona do budynku kościoła Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle-Głębcach) oraz cmentarzem z zespołem figuralnym stanowi unikalne krajobrazowo i malownicze centrum miejscowości.

  • Cmentarz z połowy XIV wieku i zespół figuralny

Przy wejściu na cmentarz znajduje się zespół figuralny, w skład którego wchodzą: krzyż „Męki Pańskiej” z 1853 r., figura świętego z 1876 r. oraz figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1878 r.

  • Neogotycki kościół pod wezwaniem Św. Jerzego w Mszanie

Zaczął powstawać w 1896 roku. Jego poświęcenia dokonał ks. kardynał Georg Kopp z Wrocławia w 1898 r. Kościół zbudowano w stylu neogotyckim według projektu Ebersa, zaś pracami budowlanymi kierowała firma braci Fuchs z Rybnika. Wewnętrzne wyposażenie kościoła: ołtarze, ławki, ambonę, chrzcielnicę, konfesjonał i szafy dostarczył rzeźbiarz Józef Rzytki z Raciborza. Michał Rzytki odmalował kościół. Organy wybudowała firma Klimosz i Dürschlag z Rybnika. Budowa kościoła kosztowała 48 000 ówczesnych marek. Budowniczym kościoła był ówczesny proboszcz mszański ks. Wilhelm Tusker.

  • Kapliczka św. Jana Nepomucena w Gogołowej

Łatwo do niej trafić, gdyż znajduje się przy głównej drodze, przy ulicy Wiejskiej. Jest murowana i pochodzi z XIX wieku. Kapliczka domkowa, wtopiona w niewielką skarpę i otoczona dorodnymi lipami. Stoi na miejscu pierwotnej drewnianej kaplicy z 1772 r. zbudowanej z fundacji parafii połomskiej.

  • Kapliczka św. Jana w Mszanie

Znajduje się przy ulicy Mickiewicza, niedaleko kościoła parafialnego. Jest murowana i pochodzi  z 1887 roku.

  • Kapliczka św. Jana w Połomi

Stoi tuż na poboczu przy ulicy Szkolnej. Murowana, pochodzi z przełomu XVIII/XIX wieku.