Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Lubomia - Powiat Wodzisławski

Lubomia

 

Urząd Gminy w Lubomi

 

Gmina Lubomia położona jest w południowo-zachodniej części województwa śląskiego w dorzeczu górnej Odry, na jej prawym brzegu. Przez gminę przepływają potoki Łęgoń, Lubomka, Syrynka. Lubomia graniczy z gminami: Gorzyce, Kornowac, Racibórz, Wodzisław Śląski. Zajmuje powierzchnię 4178 ha i liczy blisko 8 tys. mieszkańców. W skład gminy wchodzi 6 sołectw: Lubomia, Syrynia, Buków, Ligota Tworkowska, Nieboczowy, Grabówka.

Lubomia ma charakter rolniczy. Użytki rolne zajmują większą część ogólnej powierzchni gminy. Dzięki dużemu zróżnicowaniu terenu gmina posiada niezwykłe walory krajobrazowe i przyrodnicze. Lasy w gminie zajmują ponad 13% ogólnej powierzchni.

Teren gminy jest wyjątkowy z uwagi na walory krajobrazowe i niezwykłą urokliwość poszczególnych miejscowości. Pierwsze udokumentowane ślady osadnictwa pochodzą z epoki kamienia (neolitu). Z VII wieku pochodzi osada w Syryni oraz notowane na VII-IX wiek Grodzisko w lasach koło Lubomi.

Pierwsze wzmianki historyczne o wsiach Lubomia i Syrynia pochodzą z 1303 r., Nieboczowach z 1290 r. Buków to wieś pochodząca najprawdopodobniej z XIII wieku, Grabówka jako dwór istniała już w 1603 r., a Ligota Tworkowska wzmiankowana jest w 1437 r.