Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Reklamacje towarów zakupionych po 25 grudnia 2014 r. a przed 1 stycznia 2023 - Powiat Wodzisławski

Reklamacje towarów zakupionych po 25 grudnia 2014 r. a przed 1 stycznia 2023

W dniu 25 grudnia 2014 r. weszła w życie nowa ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z dnia 24 czerwca 2014 r. poz. 827), która w znaczącym zakresie zmieniła przepisy konsumenckie.

Nowe przepisy dotyczą tylko umów konsumenckich zawartych po wejściu w życie ustawy o prawach konsumenta. Dokładne omówienie praw konsumenta znajdują się na stronie http://www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl/

Najważniejsze zmiany w prawach konsumenta:

• Ustanowienie rękojmi do reklamacji towarów zakupionych po 25 grudnia 2014 r. Konsument może dochodzić swych praw z tytułu rękojmi lub gwarancji. W przypadku rękojmi konsument może wybrać między: wymianą, naprawą, obniżeniem ceny i – gdy wada jest istotna – odstąpieniem od umowy, czyli zwrotem pieniędzy. Jeżeli przedsiębiorca nie zgodzi się z tym wyborem, będzie mógł zaproponować inne rozwiązanie. Jednak, gdy rzecz ponownie się zepsuje lub sprzedawca nie wywiąże się ze swoich obowiązków i nie usunie wady, klient ma prawo żądać obniżenia ceny lub zwrotu pieniędzy i jego roszczenie musi być spełnione.
  • Wydłużenie czasu na odstąpienie kupującego od umowy zawartej przez Internet (czyli na odległość) oraz na pokazie (czyli poza lokalem przedsiębiorstwa) z 10 do 14 dni.
  • Uregulowanie kwestii kosztów odesłania towaru. Warto wiedzieć, że w sytuacji rezygnacji z zakupów – to konsument poniesie koszty odesłania towaru, a sprzedawca zwróci oprócz ceny produktu także koszt jego wysłania, ale tylko najtańszy przez siebie oferowany.
  • Unormowanie zapłaty za zmniejszenie wartości towaru. Przed zwrotem towaru zakupionego poza lokalem lub na odległość konsument ma prawo obejrzeć dostarczony towar w taki sposób, w jaki mógłby to zrobić w sklepie stacjonarnym. Jeżeli rzecz nie spełnia jego wymagań, nie może używać jej dowolnie. Gdy tak się stanie i klient będzie chciał odstąpić od umowy, przedsiębiorca ma prawo obciążyć go dodatkowymi kosztami w związku ze zmniejszeniem wartości towaru.
  • Jasne terminy zwrotu kosztów zakupu. Jeśli konsument zrezygnował z e-zakupów
    i wysłał oświadczenie, to sprzedawca będzie miał prawo wstrzymać się ze zwrotem pieniędzy za rzecz oraz kosztów jej wysyłki do czasu otrzymania od konsumenta towaru lub potwierdzenia jego nadania.
  • Dodatkowe koszty zakazane. Za skorzystanie z określonej formy płatności przedsiębiorcy nie wolno żądać od konsumenta opłaty przewyższającej koszty poniesione przez sprzedawcę z tego tytułu. Dodatkowa opłata – np. za płatność kartą – nie może być wyższa od prowizji, którą uiści w związku z tym sprzedawca.

Ustawa o prawach konsumenta wdraża do polskiego porządku przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw konsumentów, które będą obowiązywać we wszystkich krajach UE.