Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Herb powiatu wodzisławskiego Powiat Wodzisławski » Zmarł Franciszek Pieczka

Zmarł Franciszek Pieczka

Odszedł Franciszek Pieczka, jeden z najwybitniejszych synów ziemi wodzisławskiej, wybitny aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, pochodzący z Godowa, Franciszek Pieczka.

Franciszek Pieczka

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w Godowie, w tradycyjnie śląskiej rodzinie. Tutaj się wychował i zdobył wykształcenie. Choć od ponad pół wieku mieszkał daleko od śląskiej ziemi, często wracał w rodzinne strony i ciągle powtarzał:

Jestem Ślązakiem, zawsze będę. Nawet gdybym jeszcze i sto lat żył poza Śląskiem, to umrę jako Ślązak. I jestem z tego powodu dumny”.

W 1954 roku skończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Karierę aktorską zaczynał w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Przez większość kariery związany najpierw z Teatrem Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie, a następnie (od 1975 roku) z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Grał u najwybitniejszych polskich reżyserów – od Wajdy, przez Kieślowskiego, Kolskiego, Hasa, Leszczyńskiego, aż po Kutza.

Nie ma słów wystarczających, aby opisać jego dorobek artystyczny, jak i zasługi na polu promocji Górnego Śląska i jego kultury, w tym Godowa, którego Honorowym Obywatelem jest od 2008 roku, i Wodzisławia Śląskiego.

Franciszek Pieczka, wybitny aktor, ukochany Gustlik z serialu „Czterej pancerni i pies” zmarł w piątek, 23 września. Miał 94 lata.

Pogrzeb odbędzie się w czwartek 29 września 2022 o godzinie 12:00. Pożegnalna msza odbędzie się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie, aktor spocznie natomiast na cmentarzu w Aleksandrowie.