POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 
Strona startowa Aktualności i wydarzenia

Starostwo pomoże sanepidowi

Starosta Leszek Bizoń zdecydował o wsparciu działań Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śląskim. Od listopada kilku urzędników wodzisławskiego starostwa będzie pomagać sanepidowi w realizacji zadań tej instytucji. Właśnie zawarto porozumienie w tej sprawie.

Sanepid w Wodzisławiu Śląskim front foto. F. Kamczyk

Mając na uwadze konieczność zwiększenia zdolności Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śląskim do realizacji zadań związanych z walką z COVID-19 na terenie powiatu wodzisławskiego, kierownictwo Starostwa postanowiło wydzielić do dyspozycji Sanepidu pracowników urzędu, którzy będą realizowali niektóre czynności stacji sanitarno-epidemiologicznej. Mowa m.in. o przeprowadzaniu telefonicznych wywiadów epidemiologicznych (ustalenie kontaktów osoby z pozytywnym wynikiem badania w kierunku wirusa SARS- CoV-2), wpisywaniu niezbędnych danych do formularzy i bazy danych EWP 3.0, a także informowaniu mieszkańców o obowiązku odbycia kwarantanny. Urzędnicy będą też odpowiadać na pytania mieszkańców kontaktującym się z sanepidem.

Czynności te pracownicy starostwa będą wykonywać w swoim miejscu pracy w urzędzie. Zanim to jednak nastąpi zostaną oni przeszkoleni przez Sanepid. Stacja będzie też udzielać im bieżącego instruktażu. Porozumienie o współpracy zawarto na 3 miesiące.

Wsparcie samorządów dla stacji sanitarno-epidemiologicznych nie jest rzeczą prostą w świetle obowiązujących przepisów, lecz idąc w ślady niektórych innych powiatów w kraju, starosta Leszek Bizoń uznał istniejącą sytuację za stan wyższej konieczności i postanowił pomóc Sanepidowi w realizacji jego zadań. Przypomnijmy, że z podobną inicjatywą włodarze powiatu wyszli również wiosną, lecz wówczas PPIS nie otrzymał zgody swoich przełożonych na korzystanie ze wsparcia powiatu.