Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Sprawdź światła w samochodzie - bezpłatnie! - Powiat Wodzisławski

Sprawdź światła w samochodzie – bezpłatnie!

7 i 21 listopada stacje kontroli pojazdów bezpłatnie sprawdzą ustawienie świateł w samochodach. Akcja odbędzie się w ramach ogólnopolskiej kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów. Zwłaszcza jesienią, gdy pogarsza się widoczność, światła pojazdów nabierają szczególnego znaczenia.

Ruch uliczny, samochód, światła, jesień, zmrok

Prawidłowe działanie świateł zależy nie tylko od ich ogólnego stanu technicznego, ale też od właściwego ustawienia ich wysokości, prawidłowego rozkładu granicy światła i cienia oraz natężenia emitowanego światła. Te elementy często wymagają profesjonalnej oceny i dlatego w ramach prowadzonej kampanii odbędą się ogólnopolskie „dni otwarte” w części stacji kontroli pojazdów w całym kraju. Mowa o stacjach funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego, zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów, należących do Polskiego Związku Motorowego, jak też na innych stacjach, które zgłosiły chęć uczestnictwa w kampanii. W powiecie wodzisławskim akces zgłosiła m.in. jedna ze stacji kontroli pojazdów w Wodzisławiu Śl. i Mszanie.

Już jutro, 7 listopada, jak również 21 listopada kierowcy będą mieli możliwość bezpłatnego sprawdzenia świateł pojazdów. Aplikacja Yanosik „doprowadzi” jej użytkowników do najbliższej stacji kontroli wspierającej przedsięwzięcie. Ponadto kampania będzie promowana przez firmę Screen Network, która na swoich ekranach LED w całym kraju wyemituje spot zachęcający do regularnego sprawdzania świateł pojazdu.

Również policjanci ruchu drogowego i Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne, podczas których zwrócą szczególną uwagę na światła pojazdu.

Kampania została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Partnerami przedsięwzięcia są: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Polski Związek Motorowy, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji, a także Firma Neptis S.A. – operator znanego wśród kierowców komunikatora Yanosik oraz firma Screen Network S.A. Kampania potrwa do 15 grudnia.

Wykaz stacji diagnostycznych, które biorą udział w kampanii (województwo śląskie pozycje od 729 do 807)- POBIERZ PLIK (PDF 923KB)

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śl.

Twoje światła - akcja plakat informacyjny