Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Poszukujesz rzetelnych informacji o swojej gminie lub powiecie? Skorzystaj ze SMUP - Powiat Wodzisławski

SMUP to System Monitorowania Usług Publicznych, czyli narzędzie opracowane przez Główny Urząd Statystyczny, jest bazą danych o dziewięciu różnych sferach działalności gmin i powiatów.

młody mężczyzna omawiający temat, w tle napis System Monitorowania Usług Publicznych

W Systemie, który funkcjonuje na stronie https://smup.gov.pl/Basic można znaleźć informacje na temat:

• edukacji,
  • lokalnej polityki społecznej,
  • kultury i rekreacji,
  • drogownictwo i transport,
  • ochrona środowiska,
  • gospodarowanie nieruchomościami,
  • inwestycje i budownictwo,
  • geodezja i kartografia,
  • podatki i opłaty lokalne.

SMUP pozwala na uzyskanie całościowego obrazu danej jednostki samorządu terytorialnego. Dane w systemie pochodzą z oficjalnych źródeł, jakimi dysponują różne publiczne instytucje.

Dane w systemie są prezentowane jako wskaźniki, a nie surowe statystyki publiczne, dzięki czemu można łatwiej śledzić zmiany zachodzące w danym obszarze działalności samorządów. Można też prosto porównywać samorządy między sobą, co czyni ze SMUPu idealne narzędzie w pracach analitycznych i porównawczych. System jest więc dobrym źródłem rzetelnych informacji dla wszystkich, którzy piszą prace dyplomowe, magisterskie itp.

Serdecznie zachęcamy do korzystania i do obejrzenia krótkiego filmu instruktażowego: