Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Poczta pomoże niepełnosprawnym w głosowaniu - Powiat Wodzisławski

Poczta pomoże niepełnosprawnym w głosowaniu

Poczta Polska ułatwi osobom niepełnosprawnym udział w tegorocznych wyborach parlamentarnych. W przypadku tej grupy kodeks wyborczy dopuścił możliwość głosowania za pośrednictwem pocztowego operatora publicznego (którym jest Poczta Polska S.A.).

Z głosowania korespondencyjnego może skorzystać wyborca o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Musi jednak wcześniej zgłosić taki zamiar w swoim urzędzie gminy – najpóźniej 21 dni przed wyborami – czyli do poniedziałku 19 września.

Zgłoszenia można dokonać ustnie, pisemnie, faksem lub pocztą elektroniczną. Powinno ono zawierać: nazwisko i imię, imię ojca, datę urodzenia, PESEL, oświadczenie o wpisaniu do rejestru wyborców, adres stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, informację, o jakie wybory chodzi, kopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Wyborca może zaznaczyć w zgłoszeniu, że chce zagłosować przy pomocy nakładki w alfabecie Braille`a, wtedy zostaną dołączone do pakietu wyborczego.

Wyborca niepełnosprawny, który zgłosił chęć głosowania korespondencyjnego i otrzymał ze swojego urzędu gminy “pakiet wyborczy”, przekazuje swój głos w zamkniętej “kopercie zwrotnej” listonoszowi Poczty Polskiej. Poczta Polska w dniu głosowania doręczy przesyłki do obwodowej komisji wyborczej.

Krok po kroku

1. Do 19.09.2011 r. osoba uprawniona zgłasza zamiar głosowania korespondencyjnego w urzędzie gminy;
2. Do 2.10.2011 r. (nie później niż 7 dni przed dniem wyborów) gmina doręcza osobiście wyborcy pakiet wyborczy, za pośrednictwem upoważnionego pracownika urzędu gminy (pakiet wyborczy może być również przesłany za pośrednictwem Poczty Polskiej);
3. Wyborca niepełnosprawny wypełnia kartę do głosowania i postępuje zgodnie z instrukcją otrzymaną w pakiecie wyborczym;
4. Do 7.10.2011 r – listonosz Poczty Polskiej odbiera od wyborcy niepełnosprawnego głosującego korespondencyjnie “kopertę zwrotną” w miejscu jego zamieszkania, pod adresem, na który nastąpiło doręczenie. Wyborca ma także możliwość osobistego wrzucenia koperty zwrotnej do urny w lokalu wyborczym w dniu wyborów;
5. 9.10.2011 r. – dzień wyborów.

Z czego składa się pakiet wyborczy:

1. Koperta zwrotna;
2. Koperta na karty do głosowania;
3. Karty do głosowania;
4. Instrukcja głosowania;
5. Oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu,
6. Opcjonalnie – nakładka w alfabecie Braille`a.

Źródło: serwis internetowy Poczty Polskiej S.A.