POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 
Strona startowa Aktualności i wydarzenia

Młodzi pasjonaci nauki i techniki

Przez cały tydzień, od 11 do 15 października 2018 r. w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego słychać było dziecięce głosy. Kim byli ci wyjątkowi goście?

PCKZiU, jak co roku, przystąpiło do ogólnopolskiej inicjatywy wspierania doradztwa zawodowego. Tegorocznym hasłem Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery było „Bądź architektem swojego szczęścia”. Pasjonaci kształcenia zawodowego organizowali spotkania, warsztaty i prezentacje, dzięki którym w przystępny i ciekawy sposób młodsi koledzy i koleżanki wkroczyli w świat nauki. W tym roku PCKZiU odwiedzili uczniowie z wodzisławskich szkół: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1, Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 3, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 oraz Szkoły Podstawowej nr 15 w Wodzisławiu Śląskim.

Młodzi pasjonaci techniki mieli okazję wziąć udział w trzech warsztatach. Pierwsze, pt. „Eksperymentować każdy może, czyli proste, ale ciekawe doświadczenia chemiczne” pozwalały dzieciom wcielić się w rolę analityków i wykonać analizę mleka, mąki czy też oznaczyć twardość wody. Każdy uczestnik zajęć mógł też samodzielnie przygotować kolorowego „glutka”.

„Brrrr… zimno! Doświadczenia z suchym lodem i ciekłym azotem” – to kolejne warsztaty, podczas których było zimno, wybuchowo i ciekawie, a to za sprawą ciekłego azotu, ale nie tylko. Hitem w tym roku była wytwornica ciężkiego dymu, którą skonstruowali uczniowie czwartej klasy technikum chłodnictwa i klimatyzacji. Suchy lód, który odegrał tu główną rolę sprawił, że uczniowie stąpali w chmurach…

„Kącik młodego mechatronika” to trzecie warsztaty, a zarazem miejsce gdzie uczniowie mogli zapoznać się z budową układów pneumatycznych i elektropneumatycznych. Uczestnicy skanowali także samych siebie w 3D i zapoznawali się z technologią wydruku 3D. Fascynujące było też spotkanie z robotem przemysłowym firmy ABB. Na koniec młodzi goście mogli obserwować starszych kolegów podczas modelowania produktu i wykonania go za pomocą maszyn CNC.

Tradycją stało się, że co roku warsztaty organizowane przez Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim cieszą się dużą popularnością. W tym roku po raz pierwszy wszystkie odbyły się w nowoczesnych, specjalistycznych pracowniach zawodowych.