Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Herb powiatu wodzisławskiego Powiat Wodzisławski » Abiturienci zakończyli naukę w powiatowych szkołach

Abiturienci zakończyli naukę w powiatowych szkołach

Prawie 900 abiturientów z 11 powiatowych szkół ponadpodstawowych w piątek oficjalnie zakończyło zajęcia w szkołach. Przed nimi już tylko egzamin maturalny. W spotkaniach kończących edukację młodzieży wzięli udział przedstawiciele powiatu: starosta Leszek Bizoń, wicestarosta Tadeusz Skatuła, członkini zarządu powiatu Kornelia Newy oraz naczelnik Wydziału Oświaty Katarzyna Zollner-Solowska.

Jako pierwsi z murami szkolnymi pożegnali się abiturienci Technikum nr 3 im. rotmistrza Witolda Pileckiego III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Sportowymi im. rtm. W.Pileckiego, które wchodzą w skład Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl., czyli popularnej Budowlanki. Z życzeniami połamania piór na maturze odwiedziła ich Katarzyna Zollner-Solowska.

Punktualnie o godz. 9:00 uroczystość zakończenia zajęć dla abiturientów rozpoczęły się w Technikum wchodzącym w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach oraz Technikum nr 1 im. Piastów Śląskich, Branżowej Szkole II Stopnia oraz Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych, stanowiących część Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śl. Uczniów z Rydułtów pożegnała Kornelia Newy, zaś abiturientów z PCKZiU – wicestarosta Tadeusz Skatuła.

– Dzisiejszy dzień jest jednocześnie dniem bardzo radosnym, ale jednocześnie smutnym, ponieważ właśnie kończy się pewien piękny etap waszego życia. Mam nadzieję, że zawsze z murami tej szkoły będziecie mieć jak najlepsze wspomnienia, ale też, że edukacja w tej szkole przyczyni się do dalszych sukcesów – mówiła Kornelia Newy do tegorocznych maturzystów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach.

Dwie godziny później na scenie Wodzisławskiego Centrum Kultury ze szkołą pożegnali się abiturienci II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. Józefa Tischnera oraz Liceum Sztuk Plastycznych. Z kolei uczniowie Technikum nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej zakończyli swoją edukację na miejscu, w murach Zespołu Szkół Ekonomicznych. Z pierwszymi spotkała się Katarzyna Zollner-Solowska, a z drugimi – Tadeusz Skatuła.

W Ekonomiku akademię rozpoczęto od minuty ciszy w imieniu ofiar katastrof w KWK „Zofiówka” i KWK „Pniówek”. Później – podobnie jak we wszystkich szkołach – wręczono wyróżnienia najlepszym uczniom, sportowcom, szkolnym artystom itp., a także rodzicom i wychowawcom. Wicestarosta Tadeusz Skatuła zwrócił uwagę na ogromną rolę współpracy na linii rodzice-szkoła-samorząd dla zapewnienia młodzieży dobrej przyszłości. Życząc szczęśliwej i bezpiecznej przyszłości zaapelował równocześnie do młodych ludzi, że gdy już osiągną zawodowy sukces, zdobędą upragnione wykształcenie wykształcenie i kwalifikacje wracali do swojej małej ojczyzny, do powiatu wodzisławskiego, bo tu są bardzo potrzebni.

jako ostatni, w samo południe świadectwa ukończenia szkoły odebrali licealiści I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl. oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach. Pierwszym gratulacje z okazji zakończenia szkoły oraz życzenia powodzenia na maturze złożyła Kornelia Newy, a drugim – starosta Leszek Bizoń wraz z przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Gabriela Kiełkowska.

– Żyjemy w bardzo ciekawych czasach, ale niestety przez to też trudnych. Czas waszej nauki w liceum przypadł właśnie w tak trudnym momencie jak pandemia, a od lutego wojna. To liceum zajmuje szczególne miejsce w moim sercu i mam nadzieję, że kończąc swoją naukę tutaj, wyruszycie w świat bogatsi o wiedzę, doskonałe wyniki matur i z nastawieniem na dalszy rozwój – tymi słowami  Kornelia Newy zwróciła się do uczniów rydułtowskiego liceum.

Starosta Leszek Bizoń w swoim przemówieniu wygłoszonym do abiturientów I LO zwrócił uwagę, że pandemia wielu młodym ludziom skróciła okres radosnego dorastania i cieszenia się z typowego życia szkolnego. Podkreślił, że choć pozornie zdalna nauka dawała więcej swobody i luzu w podejściu do obowiązków szkolnych, to jednak tak naprawdę wymagała od młodzieży więcej wysiłku i pracy niż zwykle. Wyraził jednak nadzieję, że mimo to uczniowie wzorem lat ubiegłych bez większych problemów uporają się z maturalnym wyzwaniem.

– Chciałbym, aby te wszystkie negatywne doświadczenia, których jesteśmy uczestnikami od dwóch lat nie miały wpływu na Wasze sukcesy maturalne. Życzę Wam wszystkim symbolicznego połamania piór i powodzenia w boju o miejsca na najlepszych uczelniach w kraju i zagranicą. Życzę Wam też wielu sukcesów w przyszłości – dobrej pracy, szczęśliwych rodzin i spełniających się marzeń i planów. – powiedział Leszek Bizoń

Dodał też, że ma nadzieję, że wspólnymi siłami samorządu, nauczycieli i wychowawców oraz rodziców udało się stworzyć młodzieży warunki kształcenia godne człowieka nowoczesnego, ambitnego, o szerokich horyzontach myślowych, otwartego na innych ludzi i nowe idee, o szlachetnym i odważnym sercu. Starosta zaapelował też o to by młodzież odpowiedzialnie korzystała ze swojej wolności, młodości i niewyczerpanych pokładów energii, gdyż jak pokazuje doświadczenie płynące zza wschodniej granicy nie są one niestety dane raz na zawsze.

W I LO doszło również do tradycyjnej zmiany warty w poczcie sztandarowym, a starszych kolegów w krótkim programie artystycznym pożegnali uczniowie młodszych klas.