Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski 14 - 16.06.2006 r. Wizyta w Szwecji - Powiat Wodzisławski

14 – 16.06.2006 r. Wizyta w Szwecji

Od czasu międzynarodowej konferencji, która odbyła się w październiku 2005 r. w powiecie Recklinghausen w Niemczech Powiat Wodzisławski prowadzi także zaprzyjaźnione relacje ze szwedzkim powiatem Sörmland. Leżący nad brzegiem Bałtyku na południe od stolicy Szwecji, Sztokholmu powiat liczy ok. 250 tys. mieszkańców, a do większych miast leżących w jego granicach zalicza się: Nyköping, Eskilstunę, Oxelösund oraz Strängnäs. Nawiązanie współpracy było o tyle łatwiejsze, że Powiat Sörmland od 3 kwietnia 1987 r. wiąże umowa partnerska z niemieckim powiatem Recklinghausen.

Sörmland jest powiatem o profilu przemysłowym, niemniej z mocno rozwiniętym sektorem usług, szczególnie jeżeli chodzi o turystykę i rekreację. Sörmland posiada międzynarodowy port lotniczy – Stockholm Skavsta Airport, przebiegają tam ponadto 2 autostrady: E4 i E20.

Podczas styczniowej wizyty w naszym kraju duże wrażenie na delegacji szwedzkiej wywarła wizyta w Kopalni Węgla Kamiennego „Marcel”. Przedstawiciele Powiatu Sörmland, na czele z Przewodniczącym Rady Powiatu Andersem Bjurströmem, mieli także okazję zapoznania się ze strukturami Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach, mogli zaobserwować, jak funkcjonuje powiatowe szkolnictwo ponadgimnazjalne (na przykładach Zespołu Szkół Technicznych oraz Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim).

Głównym aspektem współpracy obu stron okazała się jak dotąd być służba zdrowia i jej funkcjonowanie w Polsce i Szwecji. W czasie czerwcowego pobytu w Szwecji trzyosobowa delegacja Powiatu Wodzisławskiego, na czele której stali Starosta Powiatu Wodzisławskiego Jan Materzok oraz Przewodniczący Rady Powiatu Wodzisławskiego Eugeniusz Wala mogła zobaczyć, jak działa szwedzki model służby zdrowia na przykładzie szpitala Nyköpings lasarett oraz zapoznać się z funkcjonowaniem tamtejszych struktur samorządowych.