Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Technikum Nr 3 w Wodzisławiu Śl. najlepszą szkołą techniczną na Śląsku - Powiat Wodzisławski

Technikum Nr 3 w Wodzisławiu Śl. najlepszą szkołą techniczną na Śląsku

Technikum Nr 3 funkcjonujące w ramach Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. w rankingu „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw” jest najlepszym technikum w województwie śląskim i osiemnastym w kraju. W rankingu olimpijskim szkoła uplasowała się na 44 pozycji w grupie 200 sklasyfikowanych liceów i techników. Z kolei w rankingu maturalnym szkół technicznych Technikum Nr 3 zajęło 48 miejsce.

Jak podkreśla dyrektor szkoły Czesław Pieczka, który we wtorek 10 stycznia w Warszawie uczestniczył w uroczystości wręczenia pamiątkowych dyplomów, to ogromny sukces szkoły, ale też potwierdzenie wysokiej jakości kształcenia, jaką oferuje Zespół Szkół Technicznych od wielu już lat.

W rankingu techników w województwie śląskim obok Technikum Nr 3 sklasyfikowano jeszcze dwie inne szkoły Powiatu Wodzisławskiego: Technikum Nr 2 z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. zajęło 29 pozycję, a Technikum Nr 1 z Zespołu Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śl – 89 pozycję. Z kolei wśród liceów w rankingu maturalnym województwa śląskiego I Liceum Ogólnokształcące w Wodzisławiu Śl. zajęło 52 miejsce, a II Liceum Ogólnokształcące w Wodzisławiu Śl. – 71 miejsce.

Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych przygotowany przez „Rzeczpospolitą” i „Perspektywy” jest uważany za jeden z najbardziej  prestiżowych. W tegorocznej edycji rankingu techników brano pod uwagę: sukcesy w olimpiadach, wyniki matury – przedmioty obowiązkowe, wyniki egzaminów zawodowych oraz opinię środowisk akademickich o danej szkole.

Zasady rankingu ustaliła Kapituła złożona z dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących komitetów głównych olimpiad. Pracom Kapituły przewodniczył prof. dr hab. Jan Łaszczyk, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Sklasyfikowanie w ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Wodzisławskiego to spory sukces, biorąc pod uwagę liczbę publicznych i niepublicznych liceów ogólnokształcących i techników w Polsce. W roku szkolnym 2009/2010 w Polsce funkcjonowało 2446 liceów ogólnokształcących dla młodzieży, w tym 250 w województwie śląskim, a także 2283 technika dla młodzieży, z czego 255 w województwie śląskim (dane GUS: www.stat.gov.pl).