Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powiatowi radni protestują w sprawie zamknięcia linii kolejowej - Powiat Wodzisławski

Powiatowi radni protestują w sprawie zamknięcia linii kolejowej

Radni Powiatu Wodzisławskiego na wczorajszej sesji podjęli uchwałę w sprawie zamiaru zamknięcia linii kolejowej nr 158 na odcinku Wodzisław Śląski – Chałupki oraz likwidacji kolejowych przewozów pasażerskich na trasie Rybnik – Chałupki.

Radni w swoim oświadczeniu podkreślili duże znaczenie tej linii kolejowej nie tylko dla powiatu wodzisławskiego, ale dla całej aglomeracji rybnickiej. Linia kolejowa przebiegająca przez stacje Chałupki, Bugumin i Ostrawę stanowi bezpośrednie połączenie Rybnickiego Okręgu Węglowego, zamieszkałego przez ok. 650 tys. mieszkańców, z międzynarodowym ruchem pasażerskim i towarowym w kierunku południa i zachodu Europy.

Radni zwrócili również uwagę na fakt, że zamknięcie linii oraz likwidacja połączeń pozbawi możliwości korzystania z transportu kolejowego mieszkańców gmin w ciągu przebiegu linii, a działające na obszarze aglomeracji przedsiębiorstwa zmusi do korzystania wyłącznie z transportu kołowego, co przyczyni się do jeszcze większej degradacji dróg oraz znacznego pogorszenia warunków bezpieczeństwa.

Protest trafi do Polskich Kolei Państwowych, Ministra Infrastruktury, Marszałka Województwa Śląskiego, Wojewody Śląskiego, parlamentarzystów oraz rad gmin i powiatów Subregionu Zachodniego.

Wczorajsza uchwała Rady Powiatu jest kolejnym działaniem podjętym przez władze powiatu w obronie kolei na terenie powiatu wodzisławskiego. Przed dwoma tygodniami swój protest do zarządu PKP-PLK S.A. skierował Zarząd Powiatu.

Oświadczenie radnych – pobierz