Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powiat ma nową strategię rozwoju - Powiat Wodzisławski

Powiat ma nową strategię rozwoju

Rada Powiatu Wodzisławskiego podczas ostatniej sesji przyjęła do realizacji Strategię Rozwoju Powiatu Wodzisławskiego na lata 2015 - 2025.

Strategia jest dokumentem dającym m.in. możliwość ubiegania się o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Dokument jest końcowym efektem warsztatów, w których udział wzięli przedstawiciele samorządów gminnych, firm, instytucji czy organizacji pozarządowych. – Na szczególną uwagę zasługuje zaangażowanie wielu środowisk społecznych i gospodarczych, co pozwoliło określić cele strategiczne i kierunki działań dla Powiatu w perspektywie 2015  – 2025 roku – mówi starosta, Tadeusz Skatuła.

Strategia została opracowana pod okiem ekspertów – dr. Krzysztofa Wrany oraz dr. Mariusza Raczka w oparciu o dokumentację i raporty sporządzone w ramach projektu „Razem znaczy lepiej” (Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007 – 2013), którego celem jest wzmocnienie współpracy pomiędzy Powiatem Wodzisławskim a organizacjami pozarządowymi. Z tego powodu duży udział w pracach nad strategią miały organizacje pozarządowe.

Kolejnym etapem prac nad nową strategią rozwoju powiatu wodzisławskiego były – prowadzone od 1 do 30 kwietnia – konsultacje projektu dokumentu z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi oraz Powiatową Radą Działalności Pożytku Publicznego.

Ze strony mieszkańców powiatu wodzisławskiego wpłynęła jedna opinia. Część poprawek, głównie redakcyjnych, została uwzględniona w projekcie dokumentu. Poprawki te nie miały jednak wpływu na zawartość merytoryczną projektu Strategii.

—————————————————————————————————————–

Strategia Rozwoju Powiatu Wodzisławskiego na lata 2015 – 2025 stanowi podstawowy dokument określający wizję rozwoju, cele strategiczne oraz narzędzia realizacji średniookresowej i długofalowej polityki realizowanej na poziomie powiatu. Strategia uwzględnia oczekiwania i potrzeby społeczności lokalnej, z wykorzystaniem istniejących zasobów społecznych, gospodarczych i przyrodniczych.

Decyzję o przystąpieniu do sformułowania nowej Strategii podjęto z uwagi na kończący się okres obowiązywania Strategii Rozwoju Powiatu Wodzisławskiego na lata 2008 – 2015 oraz rozpoczęcie kolejnego okresu programowania w Unii Europejskiej (lata 2014 – 2020). Ważną przesłanką była także aktualizacja dokumentów krajowych i regionalnych określających nowe kierunki rozwoju oraz narzędzia prowadzenia polityki rozwoju, w tym takich dokumentów jak: „Strategia Rozwoju Kraju 2020”, „Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2010-2020”, „Strategia Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2020+”.

Głównym efektem wdrażania Strategii powinien być zrównoważony rozwój powiatu, budowanie wspólnoty interesów poszczególnych gmin i społeczności lokalnej oraz wykreowanie nowych funkcji decydujących o rozwoju gospodarczym powiatu,
przy jednoczesnym umożliwieniu rozwoju podmiotów lokalnych.

Taki sposób strategicznego zarządzania w sektorze administracji publicznej ma znaczenie przede wszystkim ze względu na potrzebę stałej racjonalizacji oraz podnoszenia efektywności gospodarowania funduszami publicznymi, a także stałe podnoszenie jakości usług świadczonych na rzecz społeczeństwa.

Strategia Rozwoju Powiatu Wodzisławskiego na lata 2015 – 2025PRZEJDŹ