Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Delegacja Powiatu z wizytą w Niemczech - Powiat Wodzisławski

Delegacja Powiatu z wizytą w Niemczech

Pod koniec września 7-osobowa delegacja Powiatu Wodzisławskiego na czele z Członkiem Zarządu Powiatu Wodzisławskiego, Zbigniewem Seemannem, przebywała z wizytą w partnerskim powiecie Recklinghausen (Niemcy).

Członkowie delegacji polskiej i szwedzkiej wzięli udział w trójstronnej konferencji projektowej pt. „Rozwój struktur pomocowych dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie i dla osób uzależnionych od nałogów”, która uzyskała dofinansowanie z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Podczas wizyty uczestnicy wysłuchując szeregu prelekcji oraz uczestnicząc w licznych wizytach informacyjnych mogli zapoznać się z całą strukturą, ofertą świadczeń i modelami finansowania w zakresie pomocy osobom uzależnionym oraz ofiarom przemocy w powiecie Recklinghausen oraz w całych Niemczech. Można było dowiedzieć się więcej na temat, jak od strony prawnej i organizacyjnej wygląda system ochrony dzieci i młodzieży w Niemczech oraz jak działają powołane w tym celu instytucje.

Kontynuacją tego tematu była prelekcja Prof. Dr. med. Michaela Paulussena – dyrektora i lekarza naczelnego Kliniki Dzieci i Młodzieży w Datteln, który omówił kwestię rozwoju struktur pomocowych dla ofiar przemocy i osób uzależnionych  w prowadzonej przez siebie placówce. W każdym z opisanych powyżej  przypadków szczególnie akcentowano jedną rzecz – kompleksową współpracę (w formie gremiów i grup roboczych) z innymi podmiotami i środowiskami realizującymi podobne zadania.

Dowodem na to, jak istotną rolę w systemie niemieckim odgrywają podmioty spoza sektora publicznego była wizyta w Kościele Gościnnym oraz Gościńcu w Recklinghausen – instytucjach z doświadczeniem w pomaganiu ludziom, którzy znaleźli się w trudnych sytuacjach życiowych. Szeroka oferta obejmowała m.in.: pomoc osobom bezdomnym oraz uzależnionym (posiłki, ubrania), a także inne rodzaje wsparcia: rozmowa z potrzebującymi (służba ta jest pełniona przez przeszkolonych wolontariuszy), grupy dyskusyjne, prewencja samobójstw oraz telefon zaufania).

Podczas kolejnej wizyty, tym razem w Domu Dziecka, prowadzonym przez Dzieło Diakoniczne Kościoła Ewangelickiego w Recklinghausen, pracownicy tej placówki zaprezentowali, jak należy podchodzić do problemu przemocy w rodzinach (i jej skutków) – i to z perspektywy zarówno wychowanków, jak i pracowników Domu. Można było zobaczyć, jakie stosować metody łagodzenia agresji, jak postępować z dzieckiem agresywnym, które doświadczyło przemocy (stosowanie technik bezpieczeństwa, a nawet całej koncepcji bezpieczeństwa), a przede wszystkim jak tworzyć obraz codzienności pozbawionej przemocy i przyzwyczajać do niej dziecko, które takiej przemocy w przeszłości doświadczyło.

Prezentację strony polskiej przedstawiła Celina Uherek-Biernat – Dyrektor Powiatowego Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim. Jej tematyka dotyczyła sieci wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie w powiecie wodzisławskim. Bardzo istotną kwestią było podkreślenie faktu, że w naszym systemie pracuje się nie tylko z ofiarą, ale i ze sprawcą przemocy. Ze strony szwedzkiej wykład wygłosiły Ing-Marie Andreé oraz Ann-Christine Nilsson, prezentując kwestię przyjętego w Sörmland programu wytycznych w zakresie przemocy w najbliższym otoczeniu. Każdorazowo po zakończonych prelekcjach miała miejsce wymiana poglądowa i dyskusje, w trakcie których była możliwość porównania rozwiązań systemowych funkcjonujących we wszystkich trzech państwach.

Całość programu zakończyła wizyta w placówce pobytu dziennego dla osób z zaburzeniami psychicznymi w Dorsten, prowadzonej przez Związek Caritas Dekanatu Dorsten, gdzie uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia warsztatów oraz pomieszczeń.