Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Młodzież z liceum „na Skalnej” gościła w Hamburgu - Powiat Wodzisławski

Młodzież z liceum „na Skalnej” gościła w Hamburgu

W ostatnim tygodniu września uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach wraz z opiekunami pojechali z rewizytą do Hamburga. Wymiana odbyła się w ramach projektu dofinansowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie.

Uczniowie podczas wymiany poznali nie tylko system szkolny w Niemczech, zasady funkcjonowania Handelsschule, ale brali również udział w zajęciach lekcyjnych oraz mieli okazję zwiedzić Hamburg i jego dzielnice. Ważnym punktem programu była wizyta w Konsulacie Generalnym RP w Hamburgu i spotkanie z Konsulem Andrzejem Osiakiem oraz zwiedzanie Ratusza w towarzystwie Wicekonsula – Marka Sorgowickiego i przewodniczącej Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Hamburgu – Violi Krizak.  Uczestnicy z Polski i Niemiec wspólnie wybrali się także na wycieczkę pociągiem do Lubeki. Stare Miasto w Lubece zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ramach programu wymiany polsko-niemieckiej odbyły się również warsztaty w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Neuengamme. – Wyjazd do zaprzyjaźnionej szkoły Handelsschule umożliwił integrację uczniów, nawiązanie przyjaźni, przełamanie barier językowych, doskonalenie znajomości języków obcych oraz poznanie zwyczajów i  tradycji Niemiec. Był również okazją do promocji naszej szkoły, miasta i powiatu – mówi Małgorzata Piotrowska, koordynatorka projektu.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie. W przyszłości rydułtowskie Liceum planuje pod auspicjami PNWM realizację projektu trójstronnego, do którego włączy zaprzyjaźnione Gimnazjum w Orlovej.