Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Herb powiatu wodzisławskiego Powiat Wodzisławski » Zostaw swoje cenne 1,5% podatku w powiecie wodzisławskim!

Zostaw swoje cenne 1,5% podatku w powiecie wodzisławskim!

Rozpoczyna się okres składania zeznań podatkowych. Warto przekazać 1,5% swojego podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego działającej w naszym powiecie. Wesprzeć można również szpitale w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl.

Infografika dot. przekazywania 1,5% podatku dla OPP z powiatu wodzisławskiego

1,5% – tak w skrócie nazywany jest podatek dochodowego od osób fizycznych, który podatnicy mogą przekazywać na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Przekazanie 1,5% jest bardzo proste. Aby to zrobić, należy w odpowiedniej rubryce formularza PIT wpisać numer KRS uprawnionej organizacji, którą zechce się wesprzeć, uzupełnić kwotę 1,5% oraz (jeśli jest to wymagane) w rubryce „Informacje uzupełniające” podać tzw. „cel szczegółowy 1,5%”, czyli np. dane osoby, do której środki mają trafić. Można też skorzystać ze specjalnego programu uruchomionego na naszej stronie:

ikonka programu do rozliczania 1,5%

Podatnik sam wybiera, na którą organizację zostanie przekazana kwota pochodząca z jego zeznania podatkowego. My zachęcamy, aby swoje 1,5% przeznaczyć na cel bezpośrednio związany z organizacjami lub mieszkańcami powiatu wodzisławskiego. Co istotne, przekazując swoje procent podatku, nie traci się nawet złotówki, a oddając 1,5% przyczynia się do zwiększenia wpływów organizacji pozarządowych. Jest to wygodna i bezpieczna forma wsparcia, ponieważ organizacje pożytku publicznego zobowiązane są między innymi do składania sprawozdań ze swojej działalności, które zapewniają jawność w zakresie np. gospodarowania przychodami, a w wypadku niespełnienia wymagań, organizacja może stracić nadany status OPP.

Akcja 1,5% to też dobra okazja, aby bezkosztowo dla siebie wymiernie pomóc osobom potrzebującym, np. przeznaczając swój odpis na rehabilitację dzieci czy pomoc osobom zbierającym na leczenie.

Którym zatem organizacjom można przekazać 1,5% podatku? Uprawnionych jest kilka tysięcy podmiotów. Jak wybrać tę organizację, której przekaże się swój cenny podatek? Dla wielu osób jest to trudna decyzja. Dlatego podpowiadamy, że do otrzymania 1,5% podatku za rok 2022 uprawnionych jest 27 organizacji mających siedzibę na terenie powiatu wodzisławskiego oraz 7 organizacji ogólnopolskich, które mają swoje filie w naszym powiecie.

Zachęcamy do tego, aby swoje pieniądze z podatku zostawić w swoim mieście czy gminie. Wybierając lokalne organizacje i inicjatywy, można naocznie obserwować wydatkowanie przekazanych pieniędzy, a także bezpośrednio czerpać korzyści ze sfinansowanych przez siebie działań. Dzięki środkom z 1,5% odbywa się wiele imprez kulturalnych i rekreacyjnych, dofinansowane są zajęcia sportowe, wsparcie otrzymują schroniska dla zwierząt. Pomoc przekazywana jest też osobom potrzebującym.

Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2022, a działających na terenie powiatu wodzisławskiego, zamieszczony jest tutaj – POBIERZ PDF 157 KB

Swoje 1,5% podatku można przekazać również na rzecz Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim. Szpitale w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach można wesprzeć, przekazując swój podatek dla Stowarzyszenia „Razem na Szybiku” z Wodzisławia Śl. (KRS 0000393290), które od lat ze szpitalami współpracuje i je wspiera, m.in. przez doposażenia szpitalnych oddziałów w kilkadziesiąt nowoczesnych łóżek szpitalnych, materaców i inny sprzęt. Wystarczy w rubryce „Cel szczegółowy” wpisać: Szpital w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim.

Bez względu na wybraną organizację zachęcamy, aby swoje 1,5% podatku podarować lokalnym organizacjom pozarządowym!

grafika ilustracyjna dla akcji przekazania 1,5% podatku dla szpitali w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach