Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Herb powiatu wodzisławskiego Powiat Wodzisławski » Znamy laureatów tegorocznej „Lodówy”

Znamy laureatów tegorocznej „Lodówy”

38 uczniów z ośmiu szkół wzięło udział w I Ogólnopolskim Konkursie "Lodówa" zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim. Uczniowie kształcący się na kierunku technik chłodnictwa i klimatyzacji najpierw mierzyli się z pytaniami testowymi, a później 5 najlepszych 2-osobowych zespołów rozwiązywało zadania praktyczne.

Uczniowie ubrani w koszule robocze w kratę, wykonują zadanie przy stanowisku konkursowym.

I Ogólnopolski Konkurs „Lodówa” Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim zorganizowało wspólnie z Zakładem Chłodnictwa i Klimatyzacji Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem starosty wodzisławskiego Leszka Bizonia.

We wcześniejszych latach konkurs miał zasięg regionalny, w tym roku, ze względu na ogromne zainteresowanie, konkurs miał rangę ogólnopolską. W konkursie wzięło łącznie 38 uczniów ze szkół z Rybnika, Pawłowic, Pszczyny, Cieszyna, Zabrza, Wrocławia, Bochni oraz Wodzisławia Śląskiego.

Konkurs ma na celu propagowanie wiedzy związanej z chłodnictwem i klimatyzacją, popularyzację problematyki bezpiecznych zachowań podczas wykonywania zadań zawodowych, podnoszenie poziomu nauczania oraz stwarzanie warunków do rozwoju uzdolnień uczniów oraz nawiązywanie i pogłębianie współpracy pomiędzy szkołami – mówiła Ewelina Limanowska, pełniącą obowiązki dyrektora PCKZiU w Wodzisławiu Śląskim.

W konkursie wzięli uczniowie wyłonieni w eliminacjach szkolnych. Podczas etapu II stopnia konkursu mierzyli się z pytaniami testowymi. Pięć 2-osobowych drużyn, które osiągnęły najlepszy wynik w części testowej, wzięło udział w części praktycznej konkursu. Po zaciętej rywalizacji wyniki przestawiają się następująco:

  • 1 miejsce – Sebastian Szymiczek i Łukasz Szewczyk z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim,
  • 2 miejsce – Patrycjusz Pawliczek i Jakub Lechowicz  z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim,
  • 3 miejsce – Rafał Duda i Dawid Gamoń z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim,
  • 4 miejsce – Kacper Krawczyk i Paweł Pławecki z Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Bochni,
  • 5 miejsce – Kamil Wierzbicki i Grzegorz Siudakiewicz z Zespołu Szkół nr 18 we Wrocławiu.

Zwycięski duet w nagrodę otrzymał kurs f-gazowy ufundowany przez Centralny Ośrodek Chłodnictwa w Krakowie. Laureatom drugiego miejsca firma Sunex S.A. przyznała nagrody pieniężne w formie bonów po 1000 zł, a do zawodników trzeciego miejsca trafiły głośniki ufundowane przez Instal-Went. Nagrody wręczyli członek zarządu powiatu wodzisławskiego Kornelia Newy, p.o. dyrektora PCKZiU w Wodzisławiu Śląskim Ewelina Limanowska oraz inż. Łukasz Jurasz z Zakładu Chłodnictwa i Klimatyzacji Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki.

Wydarzeniu towarzyszyły prelekcje naukowe. Jan Kuchmacz z Politechniki Krakowskiej mówił o człowieku w zmieniającym się świecie temperatur, a Łukasz Jurasz z Centralnego Ośrodka Chłodnictwa w Krakowie przedstawił działania, jakie podejmuje ten ośrodek badawczy oraz omówił wyzwania i możliwości chłodnictwa XXI wieku.

Poniżej galeria zdjęć. Więcej zdjęć znajduje się na FB Powiatu (otwiera się w nowym oknie).