Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski "Zamczysko na Kotówce" - za nami spotkania w Pszowie i Lubomi - Powiat Wodzisławski

„Zamczysko na Kotówce” – za nami spotkania w Pszowie i Lubomi

Nie maleje zainteresowanie najnowszą publikacją Powiatu Wodzisławskiego z cyklu "Ciekawostki Powiatu Wodzisławskiego". Paweł Porwoł o "Zamczysku na Kotówce" opowiadał w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim, w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubomi oraz w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Pszowa. W spotkaniach uczestniczyli m.in. starosta wodzisławski Leszek Bizoń oraz członkini zarządu Krystyna Kuczera.

„Tropem legend. Zamczysko na Kotówce” to piąta publikacja z cyklu „Ciekawostki Powiatu Wodzisławskiego”. Tym razem autor podąża tropem legend i podań ludowych, konfrontując je z faktami historycznymi. Paweł Porwoł współpracuje z Powiatem Wodzisławskim od 25 lat. Jest inicjatorem cyklu wydawniczego „Zabytki Powiatu Wodzisławskiego„, w ramach którego zostało wydanych 14 broszurek. Autorem wszystkich jest Paweł Porwoł. W 2015 roku uruchomiliśmy cykl wydawniczy pn. „Ciekawostki Powiatu Wodzisławskiego”. Paweł Porwoł jest autorem dwóch z pięciu broszurek. W pierwszej przypomniał historię wód siarkowych, w drugiej odkrył tajemnice Zamczyska na Kotówce.

Powiat Wodzisławski obchodzi w tym roku swój jubileusz 25-lecia. Tak  długo jak istnieje powiat, tak długo trwa nasza współpraca z niezwykłą osobą. Z osobą, która od ćwierć wieku odkrywa i opisuje kolejne zakątki i zabytki powiatu wodzisławskiego. Z osobą, która jest autorem książek, opracowań broszurowych, artykułów naukowych, głównie z zakresu historii nowożytnej Górnego Śląska oraz jego zabytków. Ze wspaniałym muzealnikiem, który ma swój duży udział w przedsięwzięciach z zakresu poznania i zachowania dziedzictwa kulturowego regionu. Mówię oczywiście o nikim innym, jak o autorze najnowszej publikacji, dzięki której dzisiaj tutaj się spotykamy – o Pawle Porwole. „Zamczysko na Kotówce” to kolejny dowód na to, że ta współpraca przynosi konkretne efekty – mówił starosta wodzisławski Leszek Bizoń.

Paweł Porwoł jest laureatem Nagrody Powiatu Wodzisławskiego w dziedzinie kultury (2007 rok). W 2012 roku, na wniosek Starosty Wodzisławskiego Tadeusza Skatuły, otrzymał złotą odznakę „Za opiekę nad zabytkami”, przyznawaną przez Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego i w tym samym roku otrzymał też nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury – za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury.