Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Za nami Festiwal Kultury Powiatu Wodzisławskiego, czyli kulturalne rozpoczęcie wakacji - Powiat Wodzisławski

W niedzielne południe odbył się IV Festiwal Kultury Powiatu Wodzisławskiego, podczas którego do godz. 21.30 zaprezentowały się liczne zespoły i formacje artystyczne. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu były słowa: „Kulturalnie i na luzie rozpoczynamy wakacje!”.

Pomysł tej wyjątkowej imprezy to wspólna inicjatywa z ośrodkami kultury, która została wypracowana podczas cyklicznych spotkań przedstawicieli Powiatu Wodzisławskiego z dyrektorami ośrodków kultury, Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej oraz Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

Celem Festiwalu jest prezentacja potencjału i oferty oraz promowanie różnorodności ośrodków kultury z terenu powiatu, a także integracja środowisk kultury. Liczne atrakcje towarzyszące imprezie, takie jak występy artystyczne, pokazy, wystawy, degustacje potraw regionalnych, inspirujące działania warsztatowe (skierowane do dzieci i młodzieży, jak i całych rodzin) miały wymiar rekreacyjny i integracyjny dla mieszkańców powiatu wodzisławskiego, zwłaszcza że tegoroczna edycja festiwalu zbiegła się w czasie z zakończeniem roku szkolnego, czyli rozpoczęciem wakacji. Symbolicznego otwarcia Festiwalu Kultury dokonał starosta wodzisławski Leszek Bizoń, życząc wszystkim udanej zabawy, a dzieciom i młodzieży dobrych, ale też przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

Na głównej scenie na mieszkańców czekało niezwykłe widowisko – wystąpiły orkiestry, formacje taneczne, a także zespoły i soliści pochodzący z miast i gmin naszego powiatu. Z kolei na płycie Rynku czekały inne atrakcje, takie jak wystawy rękodzieła, maskotek, szydełkowania i ceramiki, warsztaty szycia na zabytkowych maszynach, spotkania ze znanymi pisarzami oraz kiermasz książek i płyt winylowych.

Miłośnicy historii mieli okazję do odwiedzenia wystawy zabytkowych rowerów. Były też stoiska z lokalnymi wyrobami.

Nie zapomnieliśmy także o regionalnych przysmakach. Do spróbowania było historyczne wodzisławskie piwo „Poloczaj”, rzemieślnicy zaprezentowali tradycyjne nalewki, był też śląski kołocz i tradycyjne drożdżowe ciasta. Dzieci mogły spędzić czas na placu zabaw, gdzie czekały dmuchane zamki, bajkowe animacje i ogromne bańki mydlane.

Na zakończenie dla wszystkich zagrał znany i lubiany zespół Redlin.