Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski WODZISŁAW ŚLĄSKI: MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL G. G. GORCZYCKIEGO - Powiat Wodzisławski

WODZISŁAW ŚLĄSKI: MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL G. G. GORCZYCKIEGO

Już w niedzielę, 10 października będziemy mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym projekcie muzycznym. W Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny usłyszymy działa barokowych mistrzów – Telemana i Vivaldiego oraz kompozytorów współczesnych – Grażyny Pstrokońskiej - Nawratil i Adama Wesołowskiego. Wszystko to w ramach Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego. Współorganizatorem Festiwalu jest Wodzisławskie Centrum Kultury.

plakat - Międzynarodowy Festiwal g. g. Gorczyckiego w Wodzisławiu Śląskim

Program:
Georg Philipp Telemann – Sonata A-dur na 2 flety i basso continuo
Antonio Vivaldi – Koncert na 2 flety, orkiestrę i basso continuo RV 104
Grażyna Pstrokońska-Nawratil – L-Sonata na 2 flety i basso continuo
Adam Wesołowski – Muzyka Aniołów na flet i klawesyn (prawykonanie)

Wykonawcy:
Łukasz Długosz – flet
Agata Kielar-Długosz – flet
Marek Toporowski – klawesyn

– Tak jak z początkiem wieku XVII uwolnił się ludzki głos i umożliwił powstanie i rozwój monodii, która do dziś pozostaje najpopularniejszą formą muzyki wokalnej, tak wiek XVIII przyniósł kolejną zmianę – uwolnienie muzyki spod dyktatu słowa. Zmiana ta doprowadziła do dynamicznego rozwoju muzyki instrumentalnej, która stała się samodzielnym nośnikiem treści symbolicznych i emocjonalnych. Jej pierwotną, kameralną odmianę reprezentują sonaty triowe rozpisane na dwa instrumenty solowe i basso continuo – ich gorliwymi propagatorami byli najwięksi kompozytorzy dojrzałego baroku – Georg Philipp Telemann i Antonio Vivaldi. Sonata A-dur na 2 flety i basso continuo Telemanna jest właśnie przykładem tej formy instrumentalnej. Podczas wieczoru zabrzmi także piękny barokowy Koncert na 2 flety, orkiestrę i basso continuo RV 104 Antonia Vivaldiego, zaaranżowany na dwa flety i klawesyn – mówi dyrektor Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, dyrektor Filharmonii Śląskiej, Adam Wesołowski.

Współczesne brzmienia fletów i klawesynu będziemy mieli okazję usłyszeć w dwóch utworach:
L-Sonacie na 2 flety i basso continuo z cyklu „Reportaże” Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil oraz w najnowszej kompozycji Adama Wesołowskiego Muzyka Aniołów na flet i klawesyn, która na koncercie w Wodzisławiu Śląskim będzie prawykonana.

Łukasz Długosz jest uznawany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą, laureatem licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą, współpracując z wieloma renomowanymi orkiestrami. Na swoim koncie ma szereg prawykonań kompozycji polskich i zagranicznych twórców. Był dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki oraz nagrody Fryderyki i Gwarancje Kultury TVP Kultura. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Agata Kielar – Długosz jest uznaną polską flecistką, laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Jako solistka i kameralistka czynnie koncertuje w kraju i za granicą. Artystka jest również propagatorką muzyki najnowszej, do tej pory powstały 53 utwory dedykowane jej oraz mężowi.

Marek Toporowski – klawesynista, organista, kameralista i dyrygent – jest obecnie jednym z najbardziej znanych wykonawców muzyki dawnej w Polsce, cenionym zwłaszcza jako klawesynista oraz dyrygent specjalizujący się w wykonawstwie barokowej muzyki oratoryjnej. Jego repertuar klawesynowy obejmuje utwory renesansu, baroku i wczesnego klasycyzmu. Jako solista daje recitale w kraju i za granicą, dokonał kilkunastu nagrań płytowych. Czterokrotnie otrzymywał nagrodę Fryderyka. Jest twórcą „Śląskiego Centrum Ochrony Instrumentów Klawiszowych – FORTEPIANARIUM”.

zdjęcie - Łukasz Długosz i Agata Kielar - Długosz

Koncert odbędzie się w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kościelnej 1 o godzinie 18:30. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl. Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Współorganizatorem Festiwalu jest Wodzisławskie Centrum Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura-Interwencje 2021”.