Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski W PCKZiU będą sterować robotami - Powiat Wodzisławski

W PCKZiU będą sterować robotami

Uczniowie i nauczyciele Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim dzięki unijnemu projektowi będą się uczyć kontrolować roboty NAO.

Roboty NAO to humanoidalne (człekopodobne), autonomiczne (niezależne od człowieka w określonych działaniach) i programowalne roboty stworzone przez francuską firmę Aldebaran Robotics, które od kilku lat wykorzystywane są m.in. przez uczelnie i instytuty naukowe z całego świata. Są w stanie rozpoznawać ludzi, a także wyrazy, zdania, przedmioty i twarze, dzięki czemu można nauczyć je na przykład, by podnosiły rzeczy z podłogi czy witały znajomych. Dzięki żyroskopom, czujnikom i serwomotorom potrafią utrzymać równowagę i się poruszać, a ich oczy mogą przybierać różne kolory, reprezentując „nastrój” robota.

Projekt pod nazwą „Robotics over Internet Protocol” zakłada, że trzy technika z Polski, Turcji i Włoch wspólnie z organizacjami i firmami działającymi w zakresie innowacji i nowych technologii, m.in. parkiem technologicznym z Portugalii oraz fundacją działającą na rzecz robotyki będą miały możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami i rozwiązaniami w zakresie automatyzacji procesów przemysłowych. Dodatkowo wszyscy uczestnicy projektu wezmą udział w licznych szkoleniach i kursach z zakresu robotyki, automatyki i tworzenia aplikacji na urządzenia mobilne. Produktem końcowym będzie system pozwalający na kontrolowanie robotów NAO za pośrednictwem Internetu.

W projekcie weźmie udział 10 uczniów i 12 nauczycieli z PCKZiU, a w działaniach lokalnych zaangażowanych będzie kolejnych 20-30 uczniów i 10 nauczycieli. Przedsięwzięcie startuje w listopadzie i potrwa trzy lata. Jego całkowita wartość to prawie 244 tys. €. Fundusze w całości pochodzą z programu Erasmus+. Projekt będzie koordynowany przez turecką szkołę Kayseri Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

intro_erasmus