Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Herb powiatu wodzisławskiego Powiat Wodzisławski » W tej szkole mają iście latynoskie temperamenty

W tej szkole mają iście latynoskie temperamenty

W miniony czwartek w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śl., w skład którego wchodzi II Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera, Liceum Plastyczne oraz Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych, odbył się Dzień Kolumba.

Powodem tego nietypowego wydarzenia jest obchodzony 12 października w wielu krajach obu Ameryk oraz w Hiszpanii El Día de la Hispanidad lub inaczej El Doce de Octubre, czyli święto upamiętniające największe odkrycie Krzysztofa Kolumba z 1492 r. Z tej okazji korytarze wodzisławskiej szkoły zabarwiły się na czerwono i żółto, a przechadzały się nimi wielkie postacie świata hiszpańskojęzycznego. Szkołę „odwiedziły” m.in. postacie Fridy Kahlo i Penelope Cruz. Na ścianach pojawiły się zaś plakaty, flagi i hiszpańskie słówka. Można też było degustować hiszpańskie przysmaki, a nadmiar kalorii spalić podczas zumby, której uczyła Weronika Kurczok z jednego z rybnickich klubów.

Głównym punktem tego nietypowego projektu edukacyjnego był wykład dr Katarzyny Szoblik z Akademii Techniczno- Humanistycznej w Bielsku-Białej na temat wielkich odkryć geograficznych. W programie Dnia Kolumba znalazły się również prezentacje edukacyjne. Bartosz Ostrowski przedstawił materiał na temat specyficznych obchodów Święta Zmarłych w Meksyku oraz dał pokaz rytuałów towarzyszących piciu yerba mate. Prezentację na temat wielkich cywilizacji Ameryki Środkowej, czyli państw Azteków i Majów przygotowała oraz poprowadziła z kolei nauczycielka języka hiszpańskiego Agnieszka Kurasz.

W organizację Dnia Kolumba włączyła się też młodzież ucząca się języka włoskiego, wszak ojczyzną Krzysztofa Kolumba jest właśnie Italia. Opiekę merytoryczną i wsparcie zapewniła w tej części przedsięwzięcia lektorka i nauczycielka włoskiego dr Monika Horyśniak.

Obchody wielkiej hispaniady w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych uświetniły swoimi występami również uczennice drugiej klasy Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych, pieszczotliwie nazywanej OSPĄ, które wykonały po piosenkę Alvero Solera pt. „Sofia”. Nie mogło też zabraknąć znanej m.in. z „The Voice of Poland” Aleksandry Leśniewicz wraz z jej uczniami, z którymi zaprezentowała kilka piosenek – tym razem po angielsku.

Dzień Kolumba w Wodzisławiu Śl. upłynął pod znakiem intensywnych kolorów, mocnych smaków, dobrej energii, latynoskich rytmów i ciekawych historii, a pomysłodawczynią wydarzenia, które odbyło się już po raz trzeci, była nauczycielka języka hiszpańskiego Zofia Sekuła.