Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski W Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem przypominamy o naszej lodówce społecznej - Powiat Wodzisławski

W Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem przypominamy o naszej lodówce społecznej

Dziś Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem, wczoraj obchodzono natomiast Światowy Dzień Żywności. Szacuje się, że w Polsce rocznie marnuje się około pięciu milionów ton żywności. Między innymi dlatego, ale także, aby wspomóc osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji, na terenie powiatu wodzisławskiego od półtora roku działa "Jadłodzielnia", czyli lodówka społeczna.

Napis: "Jadłodzielnia" - drewniany "domek", w środku lodówka z przeszklonymi drzwiami. W tle budynek Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

To miejsce, do którego każdy może włożyć swoją „nadwyżkę” jedzenia. Prowiant z lodówki zabierają osoby potrzebujące.

„Jadłodzielnią” rządzi kilka zasad.

  1. Po pierwsze: może korzystać z niej każdy, kto ma taką potrzebę.
  2. Po drugie: artykuły spożywcze z lodówki społecznej osoba zainteresowana pobiera na własną odpowiedzialność.
  3. Po trzecie: naczelną zasadą lodówki społecznej jest dzielenie się jedzeniem, dlatego należy z niej brać tylko tyle, ile potrzeba.
  4. Po czwarte: w lodówce może być umieszczana wyłącznie żywność zdatna do spożycia, bezpieczna i w dacie przydatności do spożycia. Produkty przeterminowane, noszące ślady zepsucia, będą usuwane.
  5. Po piąte: produkty o charakterystycznym zapachu powinny być umieszczane w szczelnych pojemnikach.
  6. Po szóste: do lodówki powinny trafiać tylko takie produkty, które sami byśmy skonsumowali. Najlepiej świeża żywność (z wyłączeniem mięsa i jaj), produkty suche (mąka, cukier, kasze, ryż, makarony, ciastka), konserwy, żywność w słoikach i opakowaniach próżniowych, owoce, warzywa, zapakowane pieczywo i inne wyroby cukiernicze.
  7. Po siódme: do lodówki społecznej nie mogą trafiać produkty napoczęte, przeterminowane, wyroby alkoholowe czy substancje odurzające, produkty wymagające zamrożenia lub bardzo głębokiego chłodzenia, produkty, które miały kontakt z odpadami czy produkty rozmrożone.
  8. Po ósme: w lodówce można umieszczać wyroby i przetwory własne pod warunkiem, że zostały starannie i szczelnie opakowane, z naklejonym opisem zawartości oraz datą przygotowania.
  9. Po dziewiąte: „Jadłodzielnia” to miejsce oferujące pomoc osobom potrzebującym. Traktujmy je więc z szacunkiem a ludzi, którzy z niego korzystają tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani. Pamiętajmy, że lodówka społeczna to miejsce, gdzie składowana jest żywność. Prosimy o utrzymywanie go w czystości i nieskładowanie w nim produktów innych niż artykuły spożywcze.
  10. Po dziesiąte: dzielmy się, nie marnujmy!

Lodówka przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzicie w Wodzisławiu Śląskim (ul. Wałowa 30) jest czynna przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.