Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski W pięknym stylu zakończyła się tegoroczna edycja Fide et Amore - Powiat Wodzisławski

W pięknym stylu zakończyła się tegoroczna edycja Fide et Amore

Koncert finałowy "Salve Regina" w Kościele pw. WNMP w Wodzisławiu Śląskim zakończył tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Twórczości Religijnej "Fide et Amore". Cykl cotygodniowych koncertów był prawdziwą ucztą muzyczną zarówno dla wielbicieli twórczości sakralnej jak i koneserów sztuki na najwyższym poziomie.

W piątkowy wieczór w kościele przy wodzisławskim rynku wystąpili: Joanna Radziszewska – sopran, Izabela Kozak – I skrzypce, Dominika Małecka – II skrzypce, Natalia Reichert – altówka, Anna Bator – kontrabas, Krzysztof Firlus – viola da gamba, Anna Firlus – klawesyn. W programie znalazły się utwory takich artystów jak: C. F. Abel, G. F. Handel, Ch. Schaffrath, J. A. Hasse.

Artystka gra na kontrabasie. Przed nią publiczność w kościele.

Festiwal z tradycją

Żorski Festiwal Twórczości Religijnej Fide et Amore został zorganizowany po raz pierwszy w 2007 r. przez księdza Wiesława Hudka (dyrektora artystycznego festiwalu) Henrykę Krypczyk (ówczesną dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach) i Jana Ludwika (działacza muzycznego, kompozytora i nauczyciela gry na oboju). Ideą festiwalu jest propagowanie muzycznej kultury religijnej, również w wymiarze ekumenicznym. Od początku głównym inicjatorem oraz dyrektorem artystycznym festiwalu jest ks. dr Wiesław Hudek, muzykolog, liturgista i poeta. Honorowy patronat nad imprezą sprawują zarówno przedstawiciele duchowieństwa, miejscowych władz jak i świata kultury. W tym roku festiwal po raz pierwszy zawitał na teren powiatu wodzisławskiego. To właśnie tutaj – w kościołach w Wodzisławiu Śląskim, Pszowie, Skrzyszowie, Turzy Śląskiej, Radlinie i Rogowie – odbyło się aż 8 z 11 koncertów.