Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Herb powiatu wodzisławskiego Powiat Wodzisławski » Uczniowie wrócili do szkół

Uczniowie wrócili do szkół

Po wakacyjnej przerwie uczniowie wrócili do szkół. Uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego w Powiecie Wodzisławskim miała miejsce w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach. Poprzedziła ją msza święta w intencji uczniów i nauczycieli w Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim.

Nowy rok szkolny w liczbach

W tym roku szkolnym w szkołach ponadpodstawowych Powiatu Wodzisławskiego uczyć będzie się 5712 uczniów. 1795 z nich to uczniowie klas pierwszych. O edukację młodych osób zadba 628 nauczycieli. Powiatowa oświata w tym roku odnotowała wzrost liczby uczniów. Jest ich o około 700 więcej niż przed rokiem.

Uroczysta inauguracja w Rydułtowach

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach uroczystym apelem i odśpiewaniem pieśni przez uczniów ubranych w wojskowe mundury oraz odśpiewaniem hymnu państwowego rozpoczęto nowy rok szkolny. Zainaugurował go starosta wodzisławski Leszek Bizoń.

Kochani uczniowie, życzę wam wiele wytrwałości, ale i czerpania radości z nauki. Drodzy nauczyciele, wam z kolei chciałbym życzyć satysfakcji i radości z wykonywanej pracy. Wszystkiego dobrego. Rok szkolny 2022-2023 w powiecie wodzisławskim uważam za oficjalnie otwarty.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz Powiatu, parlamentarzyści, przedstawiciele gmin, jednostek powiatowych, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy powiatowych szkół ponadpodstawowych, nauczyciele, którzy odebrali na uroczystości akt mianowania na wyższy stopień zawodowy, przedstawiciele związków zawodowych i zaproszeni goście.

Inauguracja na wojskową nutę

Inauguracja miała wojskowy sznyt. W ofercie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach, gospodarza tegorocznej inauguracji, znajdują się bowiem kierunki o specjalności wojskowej, które od kilku lat cieszą się dużym powodzeniem. W tym roku szkolnym został otwarty oddział przygotowania wojskowego, który daje uczniom wiele korzyści, takich jak m.in. uczestnictwo w obozach i zajęciach specjalistycznych czy możliwość odbycia skróconej służby wojskowej, dodatkowe punkty rekrutacyjne przy aplikowaniu do akademii wojskowych w kraju, a także stałe konsultacje z oficerami Wojskowej Centrum Rekrutacji w zakresie możliwości przyjęcia do służby wojskowej.

Nowi dyrektorzy

Dziś wręczono powierzenia nowym dyrektorom. Od 1 września Mirela Szymczak objęła stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach. Marek Koczy pełni obowiązki dyrektora Branżowej Szkoły I stopnia w Radlinie. Z kolei Jarosław Rudol, który żegna się z dotychczasowym stanowiskiem dyrektora Branżowej Szkoły I stopnia w Radlinie, od dziś przejmuje funkcję dyrektora Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim. Akty powierzenia nowych stanowisk wręczyli starosta wodzisławski Leszek Bizoń oraz członkini zarządu powiatu, odpowiedzialna resortowo za powiatową oświatę Kornelia Newy.

Czas na podziękowania

Podczas uroczystej inauguracji nie zabrakło także podziękowań dla dotychczasowych dyrektorów placówek oświatowych. Podziękowania złożono Teresie Jakubiak, która kończy kadencję dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim oraz Monice Brych, która pełniła obowiązki dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach. Pani Monice podziękowano dodatkowo za zaangażowanie podczas tworzenia nowego Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych, który od dziś zaczyna oficjalnie funkcjonować. Podziękowania otrzymał również Jarosław Rudol, dotychczasowy dyrektor Branżowej Szkoły I stopnia w Radlinie.

Awanse zawodowe

Dziś miało też miejsce ślubowanie nauczycieli, którzy zdali egzamin na stopień nauczyciela mianowanego. Akt nadania stopnia awansu zawodowego wręczyli  starosta wodzisławski Leszek Bizoń oraz członkini zarządu powiatu Kornelia Newy. Akty otrzymało dziewięciu nauczycieli:

 • Monika Kołodziej- Mrosek – Nauczyciel Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śląskim
 • Kamila Szpyra – Nauczyciel Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śląskim
 • Aneta Nowak – Nauczyciel Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim
 • Agata Sobik- Pszczółkowska – Nauczyciel Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim
 • Hanna Miera – Nauczyciel Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim
 • Edyta Brydniak – Nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim
 • Małgorzata Dyakowska – Nauczyciel Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach
 • Katarzyna Pytlarczyk – Nauczyciel psycholog w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim
 • Józefa Gielnik – Nauczyciel pedagog w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim.

Od września nowości

Do bogatej oferty kształcenia szkół powiatu wodzisławskiego dołączył nowy kierunek – technik stylista. Przyszli projektanci mody, styliści czy organizatorzy pokazów mody będą się uczyć zawodu w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach.

Uczniowie szkół powiatu wodzisławskiego będą się kształcić na łącznie 46 kierunkach w dziesięciu placówkach:

 • I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim,
 • Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śląskim,
 • Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim,
 • Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim,
 • Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim,
 • Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach,
 • Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach,
 • Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie,
 • Branżowa Szkoła I stopnia w Radlinie,
 • Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim.

Nowa linia autobusowa dla uczniów

1 września została uruchomiona nowa linia autobusowa Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej. Linia nr 44 obsługuje przystanki Gorzyce – Rogów – Bluszczów – Syrynia – Wodzisław Zawada – Pszów – Rydułtowy. jest dedykowana przede wszystkim uczniom z południowej części naszego powiatu, w szczególności z terenu gminy Gorzyce i okolic, którzy dojeżdżają do szkół ponadpodstawowych w Pszowie i w Rydułtowach. We wrześniu z połączeń linii nr 44 można korzystać bezpłatnie.

Na zakończenie powiatowej Inauguracji roku szkolnego 2022/2023 z programem artystycznym wystąpili gospodarze, czyli uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach.