Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Teksty łatwe do czytania na stronie powiatu - Powiat Wodzisławski

Teksty łatwe do czytania na stronie powiatu

Na stronie internetowej Powiatu Wodzisławskiego pojawiła się nowa funkcja. To teksty łatwe do czytania. W ten sposób chcemy w bardziej dostępny sposób informować o zakresie działalności instytucji powiatowych także osoby o szczególnych potrzebach.

kobieta z rękami rozłożonymi w geście braku wiedzy

Język urzędniczy potrafi być trudny i przyprawić o ból głowy. Wie o tym każdy, kto choć raz w życiu otrzymał z urzędu pismo, po przeczytaniu którego stwierdził, że nie rozumie, co w nim napisano.

W gąszczu prawnych określeń, paragrafów i specjalistycznych nazw muszą odnaleźć się także osoby z niepełnosprawnością intelektualną, osoby głuche, osoby w spektrum autyzmu czy osoby starsze. Dla nich opracowano standard tekstu łatwego to czytania, czyli easy to read. Informacja easy to read powinna być łatwa w znalezieniu, przeczytaniu i zrozumieniu. Od pierwszych liter słów easy to read, powstał skrót ETR.

Po to, aby spróbować przybliżyć osobom o szczególnych o potrzebach, czym jest powiat, jakie zadania realizuje, jakie są jego organy, czym zajmują się poszczególne wydziału i biura Starostwa Powiatowego oraz większość powiatowych jednostek organizacyjnych pracownicy Starostwa we współpracy z Zespołem Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl. opracowali w tekstach łatwych do czytania opisy działalności poszczególnych powiatowych instytucji.

Zamieszczono je na podstronach poszczególnych instytucji i wydziałów. Zebrano je też w jednym miejscu w portalu internetowym powiatu. Wystarczy kliknąć ikonę ETR w górnej części strony internetowej, aby do nich przejść.

Ikonka ilustrująca tekst łatwy do czytania

W ten sposób wodzisławskie starostwo robi kolejny ważny krok na ścieżce do zapewnienia dostępności osobom o szczególnych potrzebach. Chodzi o likwidację bariery komunikacyjno-informacyjnej. Następnym etapem ma być zapewnienie na stronie nagrań wideo w polskim języku migowym (PJM). W tym celu Powiat ubiega się o grant z PFRON.