Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wigilijna niespodzianka dla podopiecznych "Perły" - Powiat Wodzisławski

Wigilijna niespodzianka dla podopiecznych „Perły”

W ramach walki z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 zawieszone zostały zajęcia m.in. w ośrodkach wsparcia, warsztatach terapii zajęciowej i innych instytucjach niosących pomoc osobom z niepełnosprawnościami. W Powiatowym Ośrodku Wsparcia "Perła" nie zapomniano jednak o jego klientach. Każdy otrzymał świąteczną paczkę i życzenia.

„Perła” to wyjątkowe miejsce na mapie powiatu i regionu. Jako jedna z niewielu tego typu instytucji niesie pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi. Obostrzenia związane z walką z epidemią i decyzja wojewody o czasowym zawieszeniu działalności ośrodka, choć podyktowane również interesem samych zainteresowanych, niestety niekorzystnie odbijają się na kondycji psychicznej większości podopiecznych.

Dla wielu z nich „Perła” to drugi dom, w którym mogą liczyć nie tylko na wsparcie terapeutyczne, ale też na pomoc socjalną czy po prostu spotkanie z innymi ludźmi bez ryzyka odrzucenia czy niezrozumienia. Nic więc dziwnego, że wielu z nich w czasie zawieszenia zajęć w ośrodku poszukuje innych form kontaktu ze społecznością „Perły”. Czasem są do tego zmuszeni również przez trudną sytuację finansową. Większość podopiecznych stanowią bowiem osoby korzystające ze wsparcia ośrodków pomocy społecznej lub utrzymujące się z niewielkich rent.

Personel ośrodka świadomy tego, jak trudno wytrzymać obecną sytuację osobom dotkniętym kryzysem psychicznym, podejmuje działania na rzecz wsparcia swoich klientów. – Na tyle, na ile pozwalają nam na to warunki, organizujemy też różnorodną pomoc dostosowaną do indywidualnych potrzeb – tłumaczy szefowa ośrodka Karolina Końka.

Kierownictwo i terapeuci ośrodka pamiętali też o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia, które niestety nie dla wszystkich są czasem radości i obfitości. Wciąż bowiem dla zbyt wielu osób niepełnosprawnych, starszych, chorych i samotnych okres świąt to nie czas radości, lecz próby przetrwania.

Choć niemożliwe okazało się zorganizowanie wzorem ubiegłych lat tradycyjnej Wigilii, wszyscy klienci „Perły” otrzymali paczki ze świątecznymi przysmakami, drobne upominki oraz bożonarodzeniowe życzenia. Mogli też  przełamać się opłatkiem z personelem ośrodka. Dla wielu była to ponadto okazja do zaprezentowania wykonanych w domach stroików, kartek świątecznych czy upieczonych ciasteczek, do których zrobienia namawiali pracownicy „Perły” w ramach działań podtrzymujących terapię. Wszystko po to, by mimo ograniczeń wynikających z pandemii każdy mógł poczuć choć namiastkę świątecznej atmosfery.