Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Społeczna lodówka przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie - Powiat Wodzisławski

Społeczna lodówka przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie

Przy siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. stanęła społeczna lodówka. Tym sposobem na terenie przy ul. Wałowej 30 powstanie ogólnodostępna Jadłodzielnia, która ma pobudzać w mieszkańcach empatie, wrażliwość i odpowiedzialność społeczną oraz edukować jak w praktyczny sposób wykorzystywać niepotrzebne jedzenie, pomagając przy tym innym.

społeczna lodówka przy PCPR

Jadłodzielnia, czyli po prostu społeczna lodówka, ma na celu wspieranie globalnej idei tzw. foodsharingu, czyli dzielenia się jedzeniem: „zostaw jeśli masz za dużo, weź – jeśli potrzebujesz”. Dzięki temu zamiast wyrzucać nadmiar jedzenia, można dzielić się z nim z osobami, które tego naprawdę potrzebują. Lodówka pełnić będzie zarówno funkcję pomocową dla osób potrzebujących, jak i zapobiegającą marnotrawieniu żywności.

Lodówka znajduje się tuż obok wejścia do siedziby PCPR. Została zadaszona, a obok niej znajdują się półki, na których będzie można położyć produkty, które nie wymagają przechowywania w lodówce. Póki co jest jeszcze pusta. Wymaga oklejenia. Jej uruchomienie planowane jest na 1 kwietnia, czyli tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Wtedy każdy będzie mógł z niej korzystać. Będzie to trzeba jednak robić zgodnie z regulaminem, który zostanie na niej wywieszony. Zakup lodówki został sfinansowany w ramach projektu „Oaza aktywności”.