Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Akt utworzenia Powiatu - Powiat Wodzisławski

Akt utworzenia Powiatu

 

akt erekcyjny powiatu - skanNa podstawie Ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 7 sierpnia 1998 roku w sprawie utworzenia powiatów, 1 stycznia 1999 roku powstał Powiat Wodzisławski o powierzchni 286,9 km² i liczbie mieszkańców około 158 tys.

W skład powiatu weszły gminy Mszana, Marklowice, Lubomia, Gorzyce i Godów oraz miasta Wodzisław Śląski, Radlin, Rydułtowy i Pszów.

W założeniu, nowy podział administracyjny i stworzenie nowego szczebla samorządowego, miało usprawnić funkcjonowania administracji w Polsce. Dla realizacji tego celu powstały (na mocy ustaw wprowadzających reformę) nowe struktury administracyjne jakimi są starostwa powiatowe. Przejęły one wszystkie zadania realizowane dotąd przez urzędy rejonowe oraz wiele zadań realizowanych w poprzednich latach przez urzędy wojewódzkie, kuratoria oświaty itp.

Wybory do Rady Powiatu I Kadencji odbyły się 18 października 1998 roku. Rada ukonstytuowała się na I sesji – 6 listopada 1998 roku.

Uroczyste przekazanie Aktu Erekcyjnego Powiatu Wodzisławskiego pierwszemu Staroście Powiatu Jerzemu Rosołowi nastąpiło na Zamku Królewskim w Warszawie 23 listopada 1998 r.

Informacja o działalności Powiatu w tekście łatwym do czytania – pobierz plik (docx 16 KB)