Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powiatowe obchody Dnia Strażaka - Powiat Wodzisławski

Powiatowe obchody Dnia Strażaka

Msza Św. w Kościele pw. WNMP w Wodzisławiu Śl. w intencji funkcjonariuszy i pracowników Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim, ich rodzin oraz emerytów rozpoczęła dzisiejsze powiatowe obchody Dnia Strażaka.

Po mszy, na dziedzińcu komendy odbył się uroczysty apel. Zgodnie z pożarniczym ceremoniałem rozpoczął się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości st. bryg. Mirosławowi Synowcowi, zastępcy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. W uroczystościach, oprócz samych strażaków, udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa, delegacje strażaków z jednostek OSP, a także szefowie powiatowych instytucji. Powiat Wodzisławski reprezentowali starosta Leszek Bizoń, wicestarosta Tadeusz Skatuła, członkini zarządu Krystyna Kuczera oraz przewodniczący Rady Powiatu Adam Krzyżak.

Strażacy wyróżnieni

Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia, odznaki oraz akty nadania wyższych stopni służbowych. Srebrną odznakę zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej otrzymał kpt. Mateusz Jureczka, brązową odznakę zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej otrzymali kpt. Szymon Kura, ogn. Dawid Izworski, ogn. Michał Tanżyna, zaś odznakę św. Floriana za zasługi dla społeczności lokalnej przyznano dh. Bernardowi Burkowi. Przyznane zostały również brązowe medale za zasługi dla pożarnictwa. Otrzymali je kpt. Marcin Honisz oraz asp. Paweł Króliczek.  Mł. bryg. Tomasz Starowicz  otrzymał z kolei odznakę „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej powiatu wodzisławskiego”.

Bezpiecznej służby

Jak co roku, podczas powiatowych obchodów Dnia Strażaka nie zabrakło życzeń od zaproszonych gości. Życzenia popłynęły szerokim strumieniem od wielu przybyłych gości, którzy życzyli strażakom przede wszystkim bezpiecznej służby. W imieniu samorządowców z powiatu wodzisławskiego życzenia złożył prezydent Wodzisławia Śląskiego, Mieczysław Kieca. Podczas uroczystości nie brakowało też słów podziękowań za całoroczną służbę oraz za tworzenie systemu znakomicie wyszkolonych i sprawnie działających służb pożarniczych. Strażakom dziękował m.in. st. bryg. Marek Misiura, komendant powiatowy PSP w Wodzisławiu Śląskim oraz st. bryg. Mirosław Synowiec, zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Uroczystość jest szczególna, ponieważ przypada w 50 rocznicę otwarcia nowopowstałego budynku strażnicy zawodowej straży pożarnej przy ulicy Pszowskiej, w którym obecnie mieści się siedziba Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza. Co więcej, 1 stycznia 1953 roku – czyli 70 lat temu w budynku przy ulicy Targowej na bazie istniejącej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim utworzono pierwsze Pogotowie Zawodowej Straży Pożarnej – mówił komendant st. bryg. Marek Misiura.

Uroczystości zakończyły życzenia indywidualne oraz pamiątkowe zdjęcie grupowe. Poniżej galeria zdjęć (więcej na FB Powiatu).