Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powiatowa pomoc bardziej dostępna - Powiat Wodzisławski

Powiatowa pomoc bardziej dostępna

Zabytkowy budynek dawnego szpitala powiatowego przy ul. Wałowej 30 w Wodzisławiu Śl. wzbogacił się o nowy sprzęt ułatwiający transport osób z niepełnosprawnościami lub mających problemy w samodzielnym pokonywaniu klatki schodowej. Zainstalowano tam specjalistyczne krzesełko schodowe z torem krzywoliniowym.

Krzesło schodowe na klatce schodowej PCPR widziane z boku

W obiekcie, w którym mieści się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, a także Zakład Aktywności Zawodowej dotychczas istniała platforma schodowa, umożliwiająca osobom na wózku inwalidzkim dostanie się na parter budynku. Pod koniec lutego zainstalowano też specjalistyczne krzesełko schodowe z torem krzywoliniowym. Ułatwia ono poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami, starszym, jak i z ograniczoną sprawnością ruchową po wszystkich kondygnacjach budynku.

Zainstalowane krzesełko schodowe zostało wyposażone w szereg rozwiązań, mających chronić użytkowników, jak i osoby postronne przed ewentualnymi urazami, wynikającymi z korzystania z tego sprzętu. Pas bezpieczeństwa, antypoślizgowe materiały oraz specjalne czujniki chronią przed wypadkami. Ponadto na końcach szyn siedzisko może dodatkowo obrócić się nawet o 75 stopni, ułatwiając bezpieczne zejście z krzesła. Porusza się też w płynnym i łagodnym tempie.

Montaż krzesełka pozwolił na zlikwidowanie barier architektonicznych w całym budynku. Koszt przedsięwzięcia wyniósł niecałe 100 tys. zł.

Zobaczcie materiał wideo, na jakiej zasadzie działa krzesełko schodowe: