Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Dotacja z budżetu Powiatu na prace konserwatorskie i restauratorskie zabytku - Powiat Wodzisławski

Dotacja z budżetu Powiatu na prace konserwatorskie i restauratorskie zabytku

Na środowym posiedzeniu Zarząd Powiatu Wodzisławskiego zdecydował o przekazaniu Radzie Powiatu Wodzisławskiego na najbliższej sesji, zaplanowanej na dzień 25 sierpnia 2011 r., projektu uchwały w sprawie udzielenia przez Powiat Wodzisławski dotacji dla parafii ewangelicko - augsburskiej w Wodzisławiu Śląskim na remont schodów wejściowych do kościoła p.w. Trójcy Świętej.

Zarząd Powiatu planuje wspomóc remont kwotą 10 tys. zł. Z tych m.in. środków schody zostaną wyremontowane do stanu surowego. Zostaną one oczyszczone i wzmocnione, a także zabezpieczone izolacją przeciwwilgociową i otynkowane.  Zgodnie z informacjami przekazanymi przez proboszcza parafii, ks. Daniela Ferka, okładzina z płyt piaskowca oraz minimalistyczna niezdobiona balustrada tak, aby schody pozostały historycznie neutralne, pojawią się dopiero po zakończeniu remontu wnętrza świątyni ze względu na ryzyko ich uszkodzenia podczas tych prac.

Decyzja Zarządu Powiatu o zamiarze wsparcia remontu kościoła wynika m.in. z przyjętego w zeszłym roku Programu Opieki nad Zabytkami Powiatu Wodzisławskiego na lata 2010 – 2013 – jednego z niewielu tego typu opracowań funkcjonujących w samorządach powiatu wodzisławskiego. Warto nadmienić, że w latach wcześniejszych Powiat także partycypował w kosztach ratowania świątyni, m.in. przekazując w 2008 r. 20.000 zł na remont dachu kościoła.

W latach poprzednich  z budżetu Powiatu zostały przekazane  środki finansowe także prace konserwatorskie i remonty innych zabytków z terenu powiatu wodzisławskiego. W roku 2003 przekazano dotację na remont kościoła p.w. Wszystkich Świętych w Łaziskach, w 2005 roku  na odnowienie  figury  Św. Jana Nepomucena w Wodzisławiu Śląskim, a w  2006 roku na wymianę pokrycia dachowego kościoła Św. Anny w Gołkowicach.