Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powiat projektuje przebudowę dwóch newralgicznych skrzyżowań - Powiat Wodzisławski

Powiat projektuje przebudowę dwóch newralgicznych skrzyżowań

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. podpisano umowy na opracowanie dokumentacji dotyczącej kompleksowej modernizacji dwóch układów komunikacyjnych w powiecie. Mowa o skrzyżowaniu: Plebiscytowej, Romualda Traugutta, gen. Józefa Bema i Ofiar Terroru, a także odcinka ulicy Plebiscytowej w Rydułtowach, jak również skrzyżowaniu ul. Radlińskiej i Wałowej w ścisłym centrum Wodzisławia Śl. To początek procesu inwestycyjnego, który ma doprowadzić do przebudowy tych układów drogowych. Kiedy jednak do tego dojdzie – będzie zależało od możliwości pozyskania środków zewnętrznych. Celem obu zadań jest poprawa bezpieczeństwa ruchu i przepustowości na skrzyżowaniach.

podpisanie umowy na opracowanie dokumentacji na modernizację skrzyżowań, na zdjęciiu od lewej Krzysztof Jędrośka, Antoni Kowalski, wicestarosta Tadeusz Skatuła oraz członkini zarządu powiatu Kornelia Newy

Umowy ze strony powiatu podpisał wicestarosta Tadeusz Skatuła oraz członkini zarządu powiatu Kornelia Newy. Wykonawcą została firma Biuro Studiów i Projektów Komunikacji sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, którą reprezentował Antoni Kowalski. W imieniu władz Rydułtów obecny był też sekretarz miasta Krzysztof Jędrośka.

W Rydułtowach pracami projektowymi zostaną objęte główne drogi w rejonie rynku, tj. ul. Plebiscytowa, Traugutta i Bema. Zgodnie z założeniami ruchem w tym rejonie ma kierować akomodacyjna sygnalizacja świetlna. Przebudowane mają też zostać wszystkie wloty na skrzyżowanie, pasy do skrętu i wyjazdy ze skrzyżowania tak, aby były dostosowane do wzrastającego natężenia ruchu. Zmieniona ma zostać ponadto geometria dróg, a pasy do skrętu wydłużone.

Nie zapomniano również o poprawie bezpieczeństwa. Na skrzyżowaniu ma się pojawić oświetlenie zapewniające właściwą widoczność na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych, a same przejścia i chodniki mają zostać dostosowane do obowiązujących przepisów oraz wytycznych. Dokumentacja ma ponadto obejmować projekt przebudowy kanalizacji deszczowej i urządzeń odwadniających drogi, jak i pasy drogowe i tereny przyległe.

Koszt opracowania dokumentacji projektowej to 172 tys. zł, a termin jej realizacji – luty 2023 r.

W Wodzisławiu Śl. na skrzyżowaniu ul. Radlińskiej oraz Wałowej przebudowane mają zostać zjazdy i wjazdy, w tym z ul. Podgórną i drogą wewnętrzną wokół kompleksu powiatowych instytucji pomocowych w dawnym szpitalu (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie).

Projektowana dokumentacja ma obejmować również korektę geometrii dróg i skrzyżowań tak, aby zapewnić maksymalną przepustowość i bezpieczeństwo na skrzyżowaniu. Podobnie jak w Rydułtowach, również w tym przypadku pomyślano o modernizacji oświetlenia ulicznego, jak i przejść dla pieszych oraz chodników. Skorygowane mają zostać też kolizje z infrastrukturą techniczną istniejącą w tym rejonie oraz zaprojektowana mała architektura.

W realizacji tego zadania wykonawca będzie zobowiązany do współpracy i uzgodnień nie tylko ze starostwem i Powiatowym Zarządem Dróg, ale również ze służbami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Północna pierzeja ul. Wałowej stanowi bowiem granicę chronionego prawem zabytkowego układu urbanistycznego średniowiecznego Wodzisławia, reprezentującego tzw. owalnicę.

W tym przypadku koszt opracowania dokumentacji projektowej wyniesie nieco ponad 120 tys. zł. Termin realizacji zadania: do 9 grudnia 2022 r.