Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wspierali osoby niepełnosprawne poszkodowane przez covid-19 - Powiat Wodzisławski

Wspierali osoby niepełnosprawne poszkodowane przez covid-19

W minionym roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim pozyskało ponad 91 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację programu pn. „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” Moduł IV. Zgodnie z założeniami programu środki zostały przeznaczone na wsparcie psychologiczne dla osób z niepełnosprawnościami.

czarno-białe zdjęcie smutnego mężczyzny, który przykłada twarz i dłoń do szyby mokrej od deszczu

Psycholodzy dyżurowali przez sześć dni w tygodniu, a wsparcie było udzielane poprzez:

• porady stacjonarne w Oazie Aktywności przy ul. Wałowej 30,
  • porady mobilne z możliwością dojazdu do beneficjentów,
  • zdalnie poprzez komunikator Skype,
  • zdalnie poprzez aplikację WhatsApp.

W sumie w ramach tylko tej jednej inicjatywy w ciągu drugiego półrocza 2021 r. 5 psychologów udzieliło 720 porad. Dominowały oczywiście porady stacjonarne, ale osoby z niepełnosprawnościami bardzo chętnie korzystały też z możliwości goszczenia psychologa w siebie w domu. Ten rodzaj wsparcia stanowił niemal połowę (300) wszystkich udzielonych porad. Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się porady udzielane zdalnie z wykorzystaniem aplikacji teleinformatycznych. Z tej możliwości skorzystano zaledwie 65 razy.

Potwierdza to, że w trudnym czasie pandemii, kiedy wielu z nas zmaga się z doświadczeniem lęku, bardzo cennym okazuje się kontakt z drugim człowiekiem, a fachowa i co najważniejsze – bezpłatna – pomoc psychologiczna była niezwykle potrzebna. W wielu przypadkach bowiem rozmowa z psychologiem stanowiła rodzaj „pierwszej pomocy” w kryzysie doświadczanym przez wiele osób z niepełnosprawnościami.