Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Pociąg Papieski po raz drugi przejechał przez nasz powiat - Powiat Wodzisławski

Pociąg Papieski po raz drugi przejechał przez nasz powiat

2 czerwca br. o godz. 9.40 po raz drugi w historii wyruszył z Olzy w Gminie Gorzyce specjalny Pociąg Papieski. Celem było Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, zaś ideą nadrzędną - integracja rodzin oraz krzewienie myśli św. Jana Pawła II w kontekście wolności i niepodległości naszej Ojczyzny.

Inicjatywę przejazdu Pociągu Papieskiego wskrzesiła do życia Małgorzata Król – mieszkanka Czyżowic z Gminie Gorzyce, naczelnik Wydziału Logistyki Przewozów w Firmie PKP Cargo S.A. Wydarzenie organizowane zostało przez Gminne Centrum Kultury w Gorzycach oraz środowisko kolejarzy w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 4 rocznicy kanonizacji św. Jana Pawła II.

Ze stacji docelowej – w Myszkowie uczestnicy Rodzinnego Przejazdu Pociągiem Papieskim udali się do Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej w Żarkach, gdzie o godz. 13.15 została odprawiona uroczysta msza św. z udziałem chóru im. Stanisława Moniuszki z Czyżowic pod kierunkiem Barbary Grobelny. O godz. 17.00 w plenerze Sanktuarium odbyły się koncerty Orkiestry Gminy Gorzyce pod batutą Henryka Krótkiego oraz zespołu Dolce Canto. O godzinie 18.00 autokarami uczestnicy wyruszyli na stację kolejową w Myszkowie, skąd Pociąg Papieski odjechał z powrotem do Olzy. Na stacji w Myszkowie mieszkańcy miasta tłumnie zwiedzali Pociąg Papieski oraz okolicznościową wystawę na temat historii Pociągu Papieskiego.

Wydarzenie to nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie różnorakich podmiotów i instytucji, m.in. Powiatu Wodzisławskiego, w którego imieniu uczestników przejazdu przywitał członek zarządu powiatu Leszek Bizoń. Honorowym patronatem wydarzenie objęli: Jego Eminencja ks. kardynał Stanisław Dziwisz, posłanka Teresa Glenc, Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka oraz Wójt Gminy Gorzyce Daniel Jakubczyk.

foto dzięki uprzejmości GCK Gorzyce