Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Od zagranicznych staży po europejskie wojaże młodzieży z wodzisławskiego Ekonomika - Powiat Wodzisławski

Od zagranicznych staży po europejskie wojaże młodzieży z wodzisławskiego Ekonomika

Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. docenia wartość płynąca z obecności Polski w Unii Europejskiej i wynikających z tego swobód. Korzysta z tego poprzez organizację staży zawodowych, praktyk zawodowych i wyjazdów turystycznych dla swoich uczniów.

zagraniczny wyjazd uczniów Ekonomika

W maju grupa uczniów Technikum nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim wyjechała do Portugalii, by realizować tam swoje staże zawodowe. Projekt „W poszukiwaniu nowych możliwości – Ekonomik na zagranicznych stażach” promuje wszechstronny rozwój ucznia, nabywanie kompetencji zawodowych i umiejętności językowych.

6 młodych hotelarzy i 10 uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych już w Polsce językowo przygotowało się do swojego stażu, tak by w portugalskich hotelach i kuchniach czuć się komfortowo i w pełni móc korzystać z wiedzy i umiejętności zagranicznego pracodawcy. Podczas praktyk młodzież uczy się obsługi gościa hotelowego, pracy w hotelowej recepcji i kuchni pod okiem wytrawnych kucharzy. Swój wolny czas poświęca na zwiedzanie urokliwych zakątków Portugalii, poznaje walory kulturowe południa Europy i rozwija kompetencje językowe.

Jedna z uczestniczek, uczennica klasy II, kształcąca się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych z wielkim entuzjazmem opowiada o tym doświadczeniu. – Jesteśmy zauroczeni tym państwem. W pierwszym dniu zwiedziliśmy Barcelos oraz pojechaliśmy na campus. Trzy tygodnie praktyki w takim miejscu – zdecydowanie tak! Hotelarze pracują w klimatycznych hotelach na obrzeżach Bragi, a część gastronomów przy zapierającym dech oceanie. Wszyscy byli zadowoleni z miejsca praktyk oraz zachwyceni osobami tam pracującymi.

Jak podkreśla kierownik kształcenia praktycznego w ZSE, Aleksandra Zielonka, młodzież dzięki stażom zyskuje niepowtarzalną okazję do wszechstronnego rozwoju: zawodowego, kulturowego, językowego i osobistego. – Doświadczenie zawodowe niesie później inspiracje i umiejętności wykorzystywane w praktyce szkolnej i karierze zawodowej. Nie ma możliwości, by wyjazd na staż okazał się czasem straconym, z pewnością jest intensywny, wymagający, bogaty w doświadczenia, ale nie stracony.

Głodna przygody i podróży młodzież poza praktykami wyjechała też na ponad tygodniową wycieczkę krajoznawczą, podczas której zwiedziła Anglię, Szkocję i Amsterdam. Było to fantastyczne doświadczenie, otwierające naszym uczniom drzwi Europy, która wciąż zaprasza do poznawania, odkrywania i doświadczania.  Rok 2019 jest znaczący dla historii Polski i jej związku z Unią Europejską. Świętujemy 15 rocznicą przystąpienia do Unii. Wyjazdy takie jak te młodzieży z Ekonomika dowodzą, że warto w przyszłość Polski w Europie inwestować: pracę, trud i zaangażowanie zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+ – Kształcenie i szkolenia zawodowe. Akcja 1 „Mobilność uczniów”. 

Dokument odzwierciedla jedynie stanowisko autora i Komisja Europejska ani Narodowa Agencja nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną na niej zawartość merytoryczną oraz za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji.