Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Obchody "Roku Powstań Śląskich" na terenie powiatu wodzisławskiego - Powiat Wodzisławski

Obchody "Roku Powstań Śląskich" na terenie powiatu wodzisławskiego

W bieżącym roku obchodzimy 90. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego, które przywróciło część Górnego Śląska Polsce. Dla uczczenia tego wydarzenia Sejmik Województwa Śląskiego postanowił ogłosić rok 2011 „Rokiem Pamięci Powstań Śląskich”.

Również na terenie powiatu wodzisławskiego powstało wiele cennych inicjatyw mających na celu przywrócenie pamięci o tych wydarzeniach, o ludziach, którzy przelewali krew po to, by Śląsk znalazł się w granicach odradzającego się państwa polskiego. Zanika wiedza na temat powstań śląskich, nawet w tych miejscowościach, które były bezpośrednio związane z potyczką, bitwą. Na szczęście są pomniki, tablice upamiętniające te fakty, są publikacje i książki opisujące wydarzenia lat 1919 – 1921. Naszym obowiązkiem jest kultywowanie pamięci o ludziach, o wydarzeniach, które miały wpływ na ukształtowanie obrazu współczesnej Polski i Europy.

Poniższa tabela przedstawia przedsięwzięcia zaplanowane na terenie gmin powiatu wodzisławskiego przez jednostki oświatowe, organizacje pozarządowe i inne instytucje.

Pobierz harmonogram