Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Mamy nową radę ds. osób niepełnosprawnych - Powiat Wodzisławski

Mamy nową radę ds. osób niepełnosprawnych

Wczoraj w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. na swoim pierwszym spotkaniu spotkała się Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych kadencji 2023-2027. Z reprezentantami środowisk osób niepełnosprawnych rozmawiał starosta Leszek Bizoń oraz członkini zarządu powiatu resortowo odpowiedzialna za pomoc społeczną Krystyna Kuczera, a także dyrektor PCPR Grzegorz Strzebińczyk.

Zbiorowe zdjęcie uczestników spotkania

Powiatowe społeczne rady do sprawy osób niepełnosprawnych działają przy starostach. Są one ciałami opiniodawczo-doradczymi. Do zakresu działania rad należy inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz realizacji praw osób niepełnosprawnych. Rady opiniują też powiatowe programy działań na rzecz osób niepełnosprawnych, a także inne programy i projekty uchwał pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych. Oceniają ponadto realizację tych programów.

Powiatowe rady składają się z 5 osób, powoływanych spośród przedstawicieli działających na terenie danego powiatu organizacji pozarządowych, fundacji oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego. Kadencja rady trwa 4 lata.

W skład Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych kadencji 2023 – 2027 weszli:

  1. Joanna Rduch-Kaszuba, reprezentująca Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek Św. Hiacynta i Franciszek,
  2. Teresa Plewnia, reprezentująca Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych w Wodzisławiu Śląskim,
  3. Barbara Wojciechowska ze Stowarzyszenia Rodzin i Osób Niepełnosprawnych w Rydułtowach,
  4. Sylwia Koczy ze Stowarzyszenia Przy Dziupli,
  5. Andrzej Bała, reprezentujący Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski w Chorzowie Koło w Wodzisławiu Śląskim.

Podczas wczorajszego spotkania starosta Leszek Bizoń wspólnie z Krystyną Kuczerą podziękowali nowym członkom rady za ich społeczne zaangażowanie w działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Słowa wdzięczności skierowano też do osób, które w tej kadencji w pracach rady uczestniczyć nie będą: p. Bożeny Świerczek i p. Krystyny Tytko.

Spotkanie służyło m.in. omówieniu zasad współdziałania Rady z organami powiatu w zakresie rozwoju sieci wsparcia osób niepełnosprawnych w naszym powiecie. Członkowie Rady zadeklarowali m.in. wsparcie Powiatu w dążeniach do utworzenia Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego oraz Środowiskowego Domu Samopomocy typu „D” na terenie obiektów poszpitalnych w Rydułtowach.

Mówiono ponadto o problemach organizacji, które zajmują się wsparciem osób z niepełnosprawnościami. Wśród podstawowych wymieniano brak środków finansowych, wysokie koszty utrzymania, a także problemy z zakresu biurokracji. Sporo czasu poświęcono również absurdom polskiego systemu orzecznictwa o niepełnosprawności oraz problemom dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie i osób ze spektrum autyzmu.