Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Korekta rozkładu jazdy i zmiany w opłatach za przejazdy PKS - Powiat Wodzisławski

Korekta rozkładu jazdy i zmiany w opłatach za przejazdy PKS

Przypominamy, że już w najbliższą niedzielę, 20 października, nastąpi duża korekta rozkładów jazdy w komunikacji organizowanej przez Powiat Wodzisławski. Zmiany dotkną wszystkich 10 linii PKS. Modyfikacji ulegnie też cennik za przejazdy.

autobus pks foto. W. Raczkowski

Najpoważniejszą zmianą jest skrócenie linii 31, która dotychczas kursowała pomiędzy Lubomią a Wodzisławiem Śl. Zgodnie z nowym rozkładem jazdy autobusy na tej trasie kursować będą tylko do Bluszczowa.

Z Lubomi w kierunku Wodzisławia Śl. wciąż kursować będą linie 40 przez Gorzyce oraz 41 przez Zawadę. Linia 31 będzie linią uzupełniającą dojazdy do szkół ponadpodstawowych, kursy zostaną ograniczone do dni szkolnych w szczycie porannym i w godzinach popołudniowych.

Na linii 32 Wodzisław Śl. – Uchylsko część kursów popołudniowych zostanie ograniczonych tylko do dni nauki szkolnej. Ostatni kurs na tej linii do Uchylska będzie odjeżdżał z dworca autobusowego o 17:25, a nie jak dotychczas o 18:15.

Stosunkowo mało zmian jest na linii 33 Chałupki – Odra – Wodzisław Śl., na której zostanie zlikwidowany kurs z Chałupek o 15:55. Skrócono także poranny kurs, który obecnie będzie się zaczynał w dni nauki szkolnej z Odry o godzinie 6:05.

Linia 34 nowym kursem o 6:25 zostanie skomunikowana w kierunku Pszowa z linią 42 (z przesiadką w Bluszczowie). Podobnie będzie z kursem powrotnym o 16:10. Takie rozwiązanie umożliwi uczniom z gminy Gorzyce sprawniejsze dotarcie do Zespołu Szkół w Pszowie.

Na linii 35 popołudniowy kurs z Wodzisławia do Gorzyczek zostanie opóźniony i będzie odjeżdżać o 15:20. Umożliwi rozładowanie tłoku w autobusie o 15:30 w kierunku Czyżowic i Godowa na linii 36. Na tej linii ostatni autobus z Wodzisławia w kierunku Gołkowic odjedzie o 21:45 a nie jak dotychczas o 21:20.

Spore zmiany dotkną także linię 38 do Gołkowic przez Skrzyszów. Zlikwidowane zostaną dwa kursy wczesnym rankiem oraz ostatni powrotny z Gołkowic.

Dla uczniów z Lubomi Trawników dojeżdżających do Wodzisławia skomunikowano linię 41 Racibórz – Wodzisław Śl. z przesiadką na przystanku na ulicy Mickiewicza. Na tej linii zmienią się też godziny odjazdów niektórych kursów wieczornych w obu kierunkach.

Dosyć spore zmiany dotkną linię 42 Wodzisław – Buków przez Pszów, Nieboczowy. Poranny kurs z Bukowa o 6:53 i powrotny z Wodzisławia Śląskiego o 15:15 kursować będą przez Bluszczów umożliwiając dojazd i powrót młodzieży do Pszowa.

Od 20 października ulegną także modyfikacji opłaty za przejazdy. Bilety jednorazowe, w niektórych strefach za przejazdy na terenie powiatu wodzisławskiego podrożeją o 50 gr. W podróżach poza powiat ceny wzrosną o 50 gr lub o 1 zł. Odpowiednio podrożeją również bilety miesięczne. Wprowadzona została także niewielka opłata za przejazdy w weekendy. Na terenie powiatu wynosić będzie nie więcej niż 1 zł, poza powiatem do 3 zł. Z kolei zachowane zostaną bezpłatne przejazdy dla dzieci do lat 7 oraz dla seniorów powyżej 70 roku życia. Korzystny dla stałych pasażerów jest w dalszym ciągu zakup biletów 45-dniowych, ich cena jest zazwyczaj tylko kilkanaście złotych większa niż miesięcznego.

Wymaga podkreślenia, że opłaty podnoszone są po raz pierwszy od 2012 r. Ich modyfikacja podyktowana jest koniecznością zrównoważenia rosnących kosztów, a także trudną sytuacją finansową gmin współfinansujących komunikację.

Przypomnijmy, że Powiat Wodzisławski wspólnie z gminą Godów, Gorzyce, Lubomia oraz Powiatem Raciborskim wyda w tym roku na powiatowe przewozy pasażerskie 3,4 mln zł. Samorządowcy liczyli na pieniądze z rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych, jednak niekorzystne zapisy, jakie znalazły się w ustawie, uniemożliwiły ich pozyskanie, ponieważ rząd nie przewiduje wsparcia dla linii już istniejących.