Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Herb powiatu wodzisławskiego Powiat Wodzisławski » Konkurs wiedzy o regionie

Konkurs wiedzy o regionie

19 listopada 2009 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim odbył się VII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Regionie, który rozpoczął tegoroczny cykl imprez w ramach V Powiatowych Dni Regionu. W konkursie wzięło udział siedem trzyosobowych drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu wodzisławskiego, które odpowiadały na pytania o różnym stopniu trudności dotyczące historii i teraźniejszości Gorzyc, Lubomi i Pszowa.

Uczestnicy konkursu w pierwszej rundzie musieli zmierzyć się z takimi pytaniami jak „Kto podniósł do godności bazyliki mniejszej kościół pw. Narodzenia NMP w Pszowie?”, „Jak nazywał się właściciel Pszowa, który wprowadził luteranizm?”, „Jaką nazwę nosi cykliczna impreza kulturalna, która odbywa się w Olzie 26 czerwca?” czy „Kto zniszczył gród Gołęszyców w IX w. znajdujący się w Lubomi?”. W eliminacjach bezkonkurencyjna okazała się drużyna gospodarzy, która nie tylko prawidłowo odpowiadała na zadawane pytania, ale także przejęła dużą liczbę pytań konkurentów. Do finału poza reprezentacją Zespołu Szkół Zawodowych zakwalifikowały się jeszcze drużyny Zespołu Szkół Ekonomicznych z Wodzisławia Śl. oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Pszowa.

W finale uczniowie nie tylko odpowiadali na bardzo trudne pytania, ale musieli także zaprojektować logo, które promowałoby walory turystyczne Powiatu, przetłumaczyć określenia gwarowe i nazwy polskie, rozpoznać piosenki śląskie po wysłuchaniu kilku nut czy też podać gwarowe określenia elementów regionalnego stroju śląskiego. Najwięcej problemu sprawiło uczestnikom wytłumaczenie z czego robi się mozgoł czy świyncelnik, a także jak inaczej określa się moczkę. Tegoroczna edycja konkursu stała na bardzo wysokim poziomie, na kilkadziesiąt zadanych pytań zaledwie kilka pozostało bez odpowiedzi. Ostatecznie po zliczeniu punktów okazało się, że zwyciężyła reprezentacja gospodarzy czyli Zespół Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śl. przed Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych z Pszowa i „Ekonomikiem” z Wodzisławia Śl. Na dalszych pozycjach uplasowały się drużyny ZS im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl., ZSP Nr 2 w Rydułtowach, ZSP Nr 1 w Rydułtowach i ZSP im. Sejmu Śląskiego w Radlinie.

Dla finalistów Starostwo Powiatowe ufundowało puchary oraz nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy konkursu mieli okazję wysłuchać programu artystycznego przygotowanego i wykonanego przez gościa specjalnego – panią Danutę Gajdosz – liderkę zespołu folklorystycznego „Kalina” z Łazisk. Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwało jury, któremu przewodniczył Damian Majcherek – Etatowy Członek Zarządu Powiatu Wodzisławskiego.