Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Komunikacyjna umowa z Wodzisławiem Śląskim tylko do wakacji - Powiat Wodzisławski

Komunikacyjna umowa z Wodzisławiem Śląskim tylko do wakacji

Wydział Komunikacji i Transportu starostwa podał jak będzie wyglądać sieć komunikacyjna połączeń powiatowych po wygaśnięciu umowy z Wodzisławiem Śląskim. Szykuje się sporo zmian, ale wszystkie główne kierunki komunikacyjne zostaną utrzymane.

24 czerwca wygaśnie umowa z Wodzisławiem Śląskim, na podstawie której od lutego miasto wspierało powiatową linię autobusową nr 37, łączącą Godów z Nieboczowami przez Wodzisław Śl., Pszów i Syrynię. Pierwotnie umowa miała zostać zawarta na 5 lat, jednak Prezydent Miasta Mieczysław Kieca zdecydował o jej skróceniu i rozpisaniu przetargu na dodatkowe na linie miejskie.

Zmiana polityki miasta w tym zakresie spowodowała, że w starostwie przeprowadzono analizę kosztów utrzymywania pozostawionej bez wsparcia finansowego linii. Zdecydowano też o racjonalizacji wydatków. Do dzielnic Wodzisławia Śl.: Kokoszyc, Zawady i Wilchw dojeżdżać bowiem będą autobusy miejskie. Nie ma więc potrzeby dublować ich przewozami powiatowymi.

W miejsce linii 37 dla mieszkańców Bukowa, Nieboczów i Syryni pojawi się nowa linia nr 42. Połączy ona te miejscowości z Wodzisławiem Śląskim przez tzw. Pszowskie Doły. Z autobusów skorzystają także uczniowie dojeżdżający do szkoły podstawowej w Syryni.

Mieliśmy dużo sygnałów pasażerów, że należy zachować połączenie Syryni z Pszowem. Jednocześnie mieszkańcy ul. 3 Maja skarżyli się na znaczną odległość do przystanku PKS. Wraca więc linia, która kilka lat temu została zawieszona przez Pszowskie Doły – tłumaczy Arkadiusz Łuszczak, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu starostwa.

Inaczej wygląda sprawa na odcinku z Wodzisławia Śl. do Godowa. Linię nr 37 w całości „wchłonie” istniejąca linia nr 38, która zostanie uzupełniona o dodatkowe kursy. Ponadto wszystkie przejazdy będą docierać do Gołkowic, zaplanowano bowiem zmianę lokalizacji pętli. Autobusy zamiast zawracać przy Urzędzie Gminy w Godowie lub na skrzyżowaniu w Żabkowie, w kurs powrotny ruszą z parkingu przy ulicy Celnej Gołkowicach (rejon przejścia granicznego). Zmiana podyktowana jest względami bezpieczeństwa. Obok budynku urzędu gminy zawracanie autobusu stało się niebezpieczne ze względu na parkujące tam pojazdy.

Schemat linii komunikacyjnych w przewozach powiatowych, który będzie obowiązywać od pierwszego dnia wakacji można pobrać TUTAJ. Uwagi dotyczące komunikacji powiatowej można przysyłać na: autobusy@powiatwodzislawski.pl