Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Herb powiatu wodzisławskiego Powiat Wodzisławski » Jeśli jeszcze nie zgłosiłeś, czym ogrzewasz dom – tu znajdziesz informacje, jak to zrobić

Jeśli jeszcze nie zgłosiłeś, czym ogrzewasz dom – tu znajdziesz informacje, jak to zrobić

Inspektoraty Nadzoru Budowlanego przypominają, że do 30 czerwca 2022 r. wszyscy właściciele lub zarządcy budynków muszą złożyć tzw. deklaracje emisyjności, ale jeśli w domu po 1 lipca 2021 r. zostało zainstalowane i uruchomione nowe źródło ciepła to zgłoszenia trzeba dokonać już w ciągu 14 dni. Obowiązkiem objęci są również właściciele obiektów niemieszkalnych, a także domków letniskowych jeśli zainstalowane są w nim źródła ciepła, np. kominki.

kaloryfer z pokrętłem regulującym ciepło

Za niewypełnienie obowiązku grozi grzywna w wysokości do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu – nawet do 5 tys. zł. Deklaracja emisyjności (deklaracja CEEB) jest też niezbędna przy ubieganiu się o dodatek osłonowy.

Deklarację można złożyć elektronicznie na stronie internetowej https://ceeb.gov.pl/ (link, nowe okno) albo w formie papierowej w urzędzie miasta lub gminy.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przygotował też specjalną stronę internetową z informacjami na temat Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, gdzie prócz materiałów informacyjnych zamieszczone zostały filmy instruktażowe. Strona widnieje pod adresem: https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow

Zachęcamy do korzystania.