Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Jak pomóc uczniom zagrożonym wypadnięciem z systemu oświaty - Powiat Wodzisławski

Jak pomóc uczniom zagrożonym wypadnięciem z systemu oświaty

Dyrektorzy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, pedagodzy szkolni, kuratorzy sądowi oraz przedstawiciele instytucji rynku pracy wzięli udział w konferencji poświęconej uczniom, którym grozi nieukończenie gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej, a tym samym nie uzyskanie kwalifikacji zawodowych.

19 kwietnia w Powiatowym Centrum Konferencyjnym przy ul. Pszowskiej 92 Wydział Oświaty zorganizował konferencję poświęconą problemom młodzieży zagrożonej wypadnięciem z systemu oświaty i wykluczeniem społecznym.

– Młodzież wypadając z systemu edukacji odbiera sobie szansę na znalezienie pracy, a tym samym na osiągnięcie samodzielności życiowej i zawodowej. Jako jednostka samorządu terytorialnego chcemy przy współpracy ze szkołami , poradnią psychologiczno – pedagogiczną, instytucjami wspierającymi system oświaty zastanowić się nad problemem i znaleźć rozwiązania, które pomogłyby młodemu człowiekowi odnaleźć się w trudnej dla niego sytuacji – wyjaśnia Edyta Glenc, Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego.

Podczas konferencji przyczyny wypadnięcia młodzieży z systemu oświaty i wykluczenia społecznego omówiła Mariola Kujańska z Centrum Doradztwa i Kształcenia Kadr w Rybniku. O ich następstwach mówiła Judyta Szetlak – pracownik Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim.

Swoja prelekcję wygłosiła również Sabina Knapik – Kierowniczka Wydziału Programów Edukacyjnych, Refundacji , Kształcenia i Wychowania  Śląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Katowicach. Głos zabrała także Magdaleny Szrek – Moroń – Komendant OHP w Rybniku, która omówiła funkcjonowanie Ochotniczego Hufca Pracy w Rybniku.

Na zakończenie Katarzyna Zollner- Solowskiej – Dyrektorka Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim wygłosiła referat dotyczący przygotowania zawodowego młodzieży.