Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Warsztat Terapii Zajęciowej w Gorzycach zaprezentował się podczas „Jazzu w Ruinach” - Powiat Wodzisławski

Do 21 sierpnia w holu Ruin Teatru Victoria w Gliwicach można oglądać wystawę prac niepełnosprawnych uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gorzycach, towarzyszącą festiwalowi „Jazz w Ruinach”. Jej wernisaż miał miejsce w piątek.

Prace zostały wykonane przez uczestników warsztatu podczas zajęć w pracowni ekspresji artystycznej. Realizując temat „Rysujemy muzykę”, niepełnosprawni artyści wykonywali szereg rysunków zarówno z wyobraźni, jak i szkicując prawdziwe instrumenty. – Wybór kolorów i pomysł na kompozycję jest autorskim dziełem uczestników. Jedyna sugestia terapeuty dotyczyła formatu prac. Następnie zostały one sfotografowane i poddane obróbce w programie komputerowym. Na tym etapie praca była wspólna. Grupa wraz z terapeutą analizowała kolejno zdjęcia, próbując przetworzyć je cyfrowo – tłumaczy Marek Grzebyk, terapeuta, który w imieniu Warsztatu dokonał otwarcia wystawy w Gliwicach.

Niektórzy uczestnicy warsztatu byli w stanie wykonywać działania komputerowe samodzielnie, inni z powodu problemów z motoryką kończyn wymagali większej pomocy. – Najważniejsze jest to, że na wystawie przedstawiamy prace zarówno przetworzone cyfrowo, jak i te wykonane przez uczestników zupełnie samodzielnie – mówi Grzebyk.

Wystawa została bardzo dobrze przyjęta przez uczestników festiwalu. Jego organizatorzy już przygotowują materiały promujące inicjatywę w językach obcych, aby dotrzeć z informacją także do zagranicznych gości imprezy.